Tatar kazanmak istiyorsa bu hükümeti bozmalı

Gezici Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü Murat Gezici, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik anketi Ada TV’de değerlendirdi.

Gezici Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü Murat Gezici, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik anketi Ada TV’de değerlendirdi.
Ankette her ne kadar Başbakan Ersin Tatar, ikinci tura kalmayı başarıyor gibi görünse de oy oranıyla ilgili veriler ciddi tartışma konusudur.
Jet kriziyle başlayan, daha sonra da imar planı kriziyle doruğa tırmanan hükümetteki sorunlar, Başbakan Ersin Tatar’ın sırtında kambur olmuştur.
Sayın Tatar, hükümet olmanın sorumluğuyla sorunların çözümü için elini taşın altına koyarken, kendisini aldatan bir İçişleri Bakanı, daha doğrusu bir hükümet ortağı ile daha fazla devam edemez.
Nitekim Gezici anketinde 4 bin 630 kişiye “imar planında hükümet ortakları arasında yaşanan krizin sorumlusu kim” diye soruluyor. Halkın neredeyse yarısı, İçişleri Bakanı Baybars’ı işaret ediyor.
Bir başka ifadeyle Star Kıbrıs ve Ada TV’nin adaletsiz imar planı nedeniyle eleştirdiği Sayın Baybars’ı halk da affetmiyor.
Ankete katılanların yüzde 49.3’ü yaşanan krizin sorumlusu olarak Ayşegül Baybars’ı sorumlu görüyor. Yüzde 12.3 ise Kudret Özersay’ı işaret ediyor.
Kısaca imar planında vatandaş, Halkın Partisi’nin ülkeyi böyle zorlu bir dönemde adeta uçuruma sürüklediği konusunda hemfikir.
Öte yandan UBP tabanında yüzde 20’ye yakın bir kesimin Sayın Akıncı’ya yönelmesi, UBP açısından ciddi bir tehlikedir.
Anket sonuçları da incelendiğinde bu hükümetin Başbakan Ersin Tatar’ın sırtında kambur olduğu görülmektedir.
Murat Gezici, “Hükümet bozulursa Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Tatar’ın şansı artar. Çünkü Özersay ve Ayşegül hanımın politikaları beğenilmiyor. HP tabanının yüzde 40’lık bir kitlesi bile Ayşegül Hanım’a tepki gösteriyor” diyor.
Bu argüman ışığında olası bir UBP-DP-YDP hükümeti ile DP ve YDP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Tatar’a destek vermesi, adeta foto finish ile bitmesi beklenen seçimlerde Tatar’a büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Sayın Tatar bugünü hiç unutmamalıdır. Eğer ikinci turda kıl payı seçimi kaybederse, sorumluluğu kimseye yıkamaz.
O yüzden tüm sorumluluğu üzerine alıp lider gibi davranmalı ve bu hükümetin artık daha fazla devam edemeyeceğini kamuoyuna ilan etmelidir.
Aksi halde Cumhurbaşkanlığı seçimleri hem kendisi hem de partisi UBP için derin bir hayal kırıklığı olacaktır. Bizden söylemesi…
Bu haber 4012 defa okunmuştur

:

:

:

: