Böyle evlilik olmaz

Hükümet zorda. Fiilen biten ya da en hafif tabiriyle uzatmaları oynayan iki partili koalisyon hükümetinde son birkaç ayda yaşananlara bakarsak, bu hükümetin ülkeye sağlayacağı fayda da ciddi soru işaretlerine neden olmuştur.

Hükümet zorda. Fiilen biten ya da en hafif tabiriyle uzatmaları oynayan iki partili koalisyon hükümetinde son birkaç ayda yaşananlara bakarsak, bu hükümetin ülkeye sağlayacağı fayda da ciddi soru işaretlerine neden olmuştur.
Şu anki iki partili hükümeti bir evliliğe benzetirsek, şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eşler aynı evde ama ayrı ayrı odalarda kalmaktadır. Evlilikte en önemli duygu olan “güven” ve “sadakat” fena halde sarsılmıştır.
Gerek İçişleri Bakanı Sayın Ayşegül Baybars’ın imar planı krizinde Başbakan Ersin Tatar’ı aldatarak emirnameyi resmi gazetede yayınlatması, gerekse Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın dörtlü koalisyonu yeniden diriltme çabaları, güven ve sadakatin nasıl sarsıldığına en önemli örneklerdir.
Peki ayrı ayrı odalarda kalan, gündüzleri başka başka insanlarla görüşen karı koca, akşam eve geldiklerinde birbirlerini aldattıklarını bile bile nasıl yüz yüze bakar?
Bakanlar Kurulu’nda her hafta bir araya gelen hükümet üyelerinin karşılaştıkları durum bundan farksız değildir.
Aslında şu anda mesele sadece boşanmak için kimin mahkemeye başvuracağı noktasında kilitlenmiştir.
Bu karı koca, belki de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra evleri de ayıracaktır.
Ruhen ve fiziken biten her evlilik için söylenecek söz, daha fazla hem kendilerine hem de çevrelerine zarar vermemeleri için bu evliliği bitirmeleri olacaktır.
Çünkü böyle bir hükümetin ayakta kalmasına imkan yoktur.
Böyle evlilik olmaz, olamaz. Olsa bile böyle bir evliliğin kimseye hayrı olmaz. Ülkenin kronikleşmiş, üzeri adeta katran bağlamış sorunlarını aşmak için yegane yol, yeni bir hükümettir.
Bu da iki şekilde hayata geçebilir. Ya şu anki meclis aritmetiğiyle yeni bir hükümet, ya da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bir erken genel seçimdir.
Bu Meclis aritmetiğiyle daha önce denenmemiş, UBP-DP-YDP üçlü koalisyon hükümeti için yoklanan nabız, 26 sayılı bir hükümetin çok da işlevsel olmadığını bize gösterdi.
O halde geriye tek bir yol kalıyor. O da erken genel seçim…
Ülkenin önünde biriken dağ gibi sorunları çözmek için güçlü bir hükümete ihtiyaç vardır.
Şu anki Meclis aritmetiği ile siyasiler böyle hükümete karar veremiyorsa buna ancak halk karar verebilir.
Aksi halde bu ülkede ne huzur kalır, ne düzen… Bizden söylemesi…

Bu haber 3396 defa okunmuştur

:

:

:

: