İkinci tur için saflar sıklaştırıldı mı?

YDP dün “Ver Elini Saray” sloganıyla olağanüstü kurultayını yaptı. Parti Meclisi, 50 üyeden 175’e çıkarıldı. Bu değişiklikle partideki güç dengeleri de yeniden şekillendi.

YDP dün “Ver Elini Saray” sloganıyla olağanüstü kurultayını yaptı. Parti Meclisi, 50 üyeden 175’e çıkarıldı. Bu değişiklikle partideki güç dengeleri de yeniden şekillendi. Önümüzdeki günlerde bunun etkileri hissedilecektir.
Genel Kurulda YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ile birlikte Başbakan Ersin Tatar ve DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da konuşma yaptı.
Üç liderin ortak mesajları Ankara ziyaretine ilişkindi.
Tatar, gönlü ve yüreği Anavatan sevgisiyle dolu olanların ortak bir noktada birleştiğini söyledi. Çok eleştirilen Ankara ziyareti ile ilgili de, “Anavatanın KKTC’deki siyasete müdahale etmesi söz konusu değil ve olamaz” diyerek üstüne basa basa söyledi.
DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Anavatansız bir KKTC’nin düşünülemeyeceğini vurgularken, “Ben Rum tarafına gitmedim, Anavatana gittim, yeniden çağrılsam yine giderim” diyerek adeta kendisini eleştirenlere rest çekti.
Ataoğlu, üç parti arasına dün Atatürk Spor Salonu’nda gösterilen birlik beraberliğin Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına da yansımasını diledi.
Bu sözler üç partinin koalisyon girişimleriyle ilgili rafa kalkan hesapların henüz kapanmadığı, seçim sonrasında yeniden masaya oturulabileceği şeklinde yorumlandı.
Kurultayda ev sahibi konumunda olan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Birinci parti olsa da olmasa da YDP’nin 11 Ekim 2020 seçimlerinin kaderini belirleyeceğini” dile getirdi.
Bu sözler, ikinci turda sağın oylarını kendisinde birleştirmek isteyen Başbakan Tatar ve UBP’ye mesaj olarak yorumlandı.
Arıklı, Türkiye ile restleşen, onu uluslararası arenada yüzüstü bırakan, Rum’a teslim olan, AB ve ABD’nin çıkarlarını ön plana koyan bir adayın seçilmesine asla izin vermeyeceklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı da isim vermeden en sert sözlerle eleştirdi,
YDP Genel Başkanı, partisinin 7500 üyeye sahip olduğunu ve yılbaşına kadar bu sayıyı 10 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, aslında olası bir erken seçim için de tüm siyasi rakiplerine gözdağı vermeye çalıştı.
Dünün belki de en önemli mesajı üç liderin Ankara ziyaretini savunmaları ve arkalarında durmalarıydı. Kürsüdeki konuşmalardan verilen sıcak mesajlar ise seçim sonrasında olası bir üçlü koalisyonun adeta ayak sesleri gibiydi.
YDP kurultayında yan yana oturan üç partinin lideri, “İkinci tur için saflar sıklaştırılıyor” yorumlarına neden oldu.
Bekleyip göreceğiz.


Bu haber 3539 defa okunmuştur

:

:

:

: