ÖZGÜRGÜN’ÜN İSTİFA TALEBİ OYLANACAK

UBP Milletvekili Özgürgün’ün istifa sürecine ilişkin bilgiler veren Meclis Başkanı Uluçay, Özgürgün'ün istifa talebinin önce Divan'da görüşüleceğini, onay alması halinde ise Genel Kurul'un oylamasına sevk edileceğini belirtti. Genel Kurul'un bir sonraki birleşiminin Ekim ayında olacağına dikkat çeken Uluçay, oylamanın da Meclis yeniden açıldıktan sonra gerçekleşeceğini ifade etti.
Eski Başbakanlardan, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, önceki akşam kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamasıyla, Milletvekilliği görevinden istifa etmeye karar verdiğini duyurdu.
Özgürgün daha sonra istifa dilekçesini Cumhuriyet Meclis Başkanlığı’na iletti, dün toplanan Genel Kurul’da da Özgürgün’ün dilekçesi okunarak Genel Kurul’un bilgisine sunuldu; resmi süreç başladı…

Peki, Özgürgün’ün istifa talebine ilişkin süreç nasıl işleyecek?

Konuyla bilgiler veren Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Meclis İç Tüzüğü gereğince; Divan’ın “Özgürgün’ün istifasının gerçekliğini saptamak” üzere toplanacağını, gerçekliğinin saptanması halinde kararı Genel Kurul’un oylamasına sunacaklarını belirtti.
Divan’ın konuyla ilgili önümüzdeki hafta toplanabileceğini belirten Uluçay, “Biliyorsunuz ki bugün Meclis Genel Kurulu’nun son olağanüstü birleşimi. Genel Kurul birleşimleri artık Ekim ayında devam edecek. Divan istifa talebinin gerçekliğini saptarsa, Ekim ayında Meclis’in oylamasına sunulacak” dedi.

Uluçay, Özgürgün’ün istifa talebinin gerçekliğinin Divan’da saptanması ve Meclis Genel Kurulu’na sevk edilmesinin ardından onaylanması halinde Milletvekilliği görevinin ortadan kalkacağını ifade etti.

Tüm bu sürecin yaşanması ve Özgürgün’ün Milletvekilliği görevinin ortadan kalkması halinde, Meclis’teki vekil sayısının resmi olarak 50’den 49’a düşeceğini kaydeden Uluçay, bu durumda “eğer 1 yıl içerisinde genel seçim yoksa” Haziran 2021’de, tek vekil için bir seçim yapılacağını anlattı.

Son olarak, Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı olarak Hüseyin Özgürgün ile ilgili İç Tüzüğün belirlediği kurallar çerçevesinde hareket ettiklerinin altını çizen Uluçay, “Bundan sonraki süreç de İç Tüzüğe uygun olarak yürütülecek” dedi.
Bu haber 282 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER