UBP’de buzlar nasıl eriyecek?

UBP’nin eski Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün istifası gündeme bomba gibi düştü.

UBP’nin eski Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün istifası gündeme bomba gibi düştü.
Özgürgün, sosyal medyadan önceki gün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada kelimesi kelimesine aynen şunları söyledi:
“1998’den beri üyesi olduğum Cumhuriyet Meclisi’nden ‘Halkın oylarıyla gelinir ve gidilir’ prensibi yerine halkın oylarıyla değil siyasi çeteleşme ve entrikalardan dolayı istifa ederek gidiyorum. 22 yıldır sayısız görevlerde hizmetlerime nokta koyarken, halkımıza refah ve mutluluk diliyorum.”
“Siyasi çeteleşme ve entrikalar” açıklamanın özneleriydi.
Belli ki başta dokunulmazlığının düşürülmesi ve Meclis’te bu yönde UBP kanadından kalkan eller, Özgürgün’ü oldukça yaralamış. Üstelik bu kızgınlık hala geçmemiş.
Elbette Özgürgün, ‘istifa ettim’ deyince istifa etmiş olmuyor.
İstifa talebi önce Divan'da görüşülecek. Onay alması halinde ise Genel Kurul'un oylamasına sevk edilecek. Meclis Genel Kurulu’nun bir sonraki birleşimi ise ekim ayında olacak. Yani 11 Ekim’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen öncesinde olacak.
Peki UBP Milletvekilleri Genel Kurul’da nasıl bir tavır sergileyecek?
DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu dün Meclis kürsüsünden UBP sıralarına dönerek adeta rest çekti. “Ben ret oyu vereceğim, bakalım o sırada kaç UBP’li burada olacak. Göreceğim sizi o gün oylama yapılacağında ne yapacaksınız a pehlivanlar…” dedi.
Müstehzi bir ifadeyle söylenen bu sözler, kamuoyunda da ilgiyle izlendi.
Aslında UBP’de de Özgürgün’ün istifasıyla kafalar karıştı.
Peki Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen öncesinde tabanda birlik arayan UBP, Hüseyin Özgürgün’ün istifasıyla bundan nasıl etkilenecek?
Daha doğrusu lafı hiç evirip çevirmeden soralım.
Özgürgün’e gönül verenler, Ersin Tatar’a oy verir mi?
Siyaset kulislerinde Hüseyin Özgürgün’ün istifasının UBP’li vekiller tarafından asla kabul edilmeyeceği konuşuluyor.
Bu şekilde eski Genel Başkanlarına “vefa” gösterecek UBP’de yaralar sarılacak. Tabanda Hüseyin Özgürgün’ü destekleyenlerin de gönlü alınmış olacak.
Bu hamleyle UBP’de buzların eriyeceği ve seçimde tabanın tam kadro Ersin Tatar’ın yanında yer alarak ikinci tur kapısının aralanacağı ifade ediliyor.
Aksi halde bu kırgınlarla birinci turun bile geçilemeyeceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değil.
Bu Pazar günü bir milletvekili seçimi olsa yüzde 40’ın üzerinde oy alacağı kesin olan bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turu geçemezse ne olur?
Şunu açıkça belirtelim.
UBP seçmeni ikinci tura kalacak iki sol aday arasında seçim yapmak zorunda kalırsa bunun hesabını kimse veremez. Bizden söylemesi…
Bu haber 3277 defa okunmuştur

:

:

:

: