Tatar’a seçilmek için tek formül yetmiyor

Star Kıbrıs’ın yazdığı “Buzları eritecek formül” hayata geçiyor.

Star Kıbrıs’ın yazdığı “Buzları eritecek formül” hayata geçiyor.
Neydi formül?
Star Kıbrıs, dünkü başyazısında Hüseyin Özgürgün’ün istifasının UBP’li vekiller tarafından asla kabul edilmeyeceğini yazdı.
Siyaset kulislerinde “UBP’de buzları eritecek formül” olarak konuşulan plana göre, eski Genel Başkan’a “vefa” gösterilerek UBP’de yaralar sarılacak. Tabanda Hüseyin Özgürgün’ü destekleyenlerin de gönlü alınmış olacaktı. Bu hamleyle seçimde tabanın tam kadro Ersin Tatar’ın yanında yer alarak ikinci tur kapısının aralanacağı ifade ediliyordu.
Başbakan Tatar’ın dün yaptığı açıklamayla Star Kıbrıs’ın yazdıkları örtüştü.
Tatar, Özgürgün’ün milletvekilliği görevinden istifasını asla kabul etmeyeceklerini; Meclis’te ret oyu kullanacaklarını duyurdu.
Tatar açıklamasında , 'Sayın Hüseyin Özgürgün Genel Başkanlığımızı yapmış, ülkemize, Bakan, Başbakan olarak hizmet vermiş bir milletvekilimizdir… UBP Sayın Özgürgün’ün milletvekilliğinin sona ermesinden değil, devamından yanadır” dedi.
Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Tatar, bu hamleyle zehir zemberek sözlerle istifa eden Hüseyin Özgürgün’e adeta zeytin dalı uzattı.
Özgürgün, kendisine uzanan bu zeytin dalına nasıl cevap verecek? Bekleyip göreceğiz.
Ancak şurası bir gerçek. Başbakan Tatar’ın, Cumhurbaşkanlığı yarışında olası bir seçim faciasını önlemek için tabanda birliğe şiddetle ihtiyacı var.
Özgürgün hamlesi bunların ilki. Elbette hemen ardından Ünal Üstel’le Girne, Faiz Sucuoğlu ile Lefkoşa ve Aytaç Çaluda ile Lefke’nin de nabzı tutulmak zorunda.
UBP içinde kime sorarsanız sorun, herkes birlik beraberlikten söz ediyor ama perde arkasındaki hava hiç de öyle değil.
Kimse yaşadıklarını hazmedemedi, hazmedemiyor.
Herkes günü gelince savaş baltalarına sarılmaya hazır.
Ancak kimse bu manada günah keçisi de ilan edilmek istemediği için olası bir hezimetin sorumluluğunu almak istemiyor.
O yüzden Başbakan Tatar’ın işi zor. Hüseyin Özgürgün’e uzattığı zeytin dalını, gönlünü kırdığı diğer partililere de uzatmak zorunda.
Aksi halde ikinci tur çantada keklik görünmüyor. UBP, milletvekili seçimi olsa tek başına iktidar olacak oy oranına yaklaşmışken, cumhurbaşkanlığı seçiminde adayını ikinci tura çıkaramazsa parti karışır.
Bunu elbette Tatar da görüyor. O yüzden Sadece Özgürgün’le olan buzları değil, diğer küskünlerle olan buzları da eritecek formül gerekiyor.
Kısaca Tatar’a Cumhurbaşkanı seçilmek için tek formül yetmiyor. Bizden söylemesi…Bu haber 3076 defa okunmuştur

:

:

:

: