Doğu Akdeniz’de gerilim artıyor

Sizlere köşemden 1 yıl önce yazmıştım. Akdeniz dünyanın merkezi olacak demiştim. Şimdi çatışma noktası neresi oldu iyi bakın! Akdeniz dünyanın merkezi olma yolunda gidiyor.

Sizlere köşemden 1 yıl önce yazmıştım. Akdeniz dünyanın merkezi olacak demiştim. Şimdi çatışma noktası neresi oldu iyi bakın! Akdeniz dünyanın merkezi olma yolunda gidiyor.

Doğu Akdeniz’de bulunan yer altı zenginliklerini Türkiye haricinde Akdeniz’e kıyıdaş ülkeler oturdu görüştü bölüştü. Bu toplantıdan da daha önce bahsettim.
Katar bile bu grupta varken biz neden yokuz diye soranlarınız vardır!
Bugün gelinen nokta malumunuz.

Ülkeler karşı durumdaki rakiplerini, yani 4’lü grubun faaliyetlerini izlerken Yunanistan’ın FETÖ dahil olayları olmak üzere , PKK liderinin yakalandığında yanında bulunan pasaportu, 15 temmuz’da darbecilere kuçak açan kişilerin iade edilmemesine kadar sicilleri çok kalabalıktır. Bu ülke NATO ülkesi. Karşımızda bu grubun yaptıkları savaş sebebidir.

Neden mi savaş sebebi…

Çünkü; ABD , El Kaide liderini başka ülkenin elçiliğinde yakalasa ne yapardı? Ya da vatandaşık verseydi ne yapardı? Ya da silah sevkiyatını kanıtlayıp deşifre etseydi. Ya da darbecilerine kuçak açanları bile bile göz mü yumardı? Konumuz Yunanistan.
Bu hasmane tutumu karşıt bakış açısıyla bakarsak Türkiye aynısını Yunanistan ‘a yapsaydı ne olurdu? Nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalırdık hep merak ediyorum. Cevabını çok iyi biliyorum. Biz terör faaliyetlerinde olayı koalisyon güçleriyle beraber İŞİD’e karşı mücadele verirken sorun yokken , Türkiye kendisine karşı doğrulan silaha karşı teröristlere karşı Afrin’de mücadele verdiği zaman neden sorun oluyor. Bu çifte standartlık neden bize karşı yapılıyor? Bunları bir sorgulamamız gerektiği konusundayız. Bizlerin kesinlikle kimsenin toprağında gözümüz yok. Sadece bölgede barışın sağlanması bakımından Türkiye kendisine oluşan tehdit karşısında meşru müdahafa hakkından dolayı oralarda mücadelesini verdi.

Libya’da ulusal mutabakat hükümeti ile bir anlaşma yaptı yer yerinden oynadı. Biz BM’nin tanıdığı ve seçilmiş bir hükümet ile ittifak yaparak , uluslar arası hukuktan doğan haklarımızla bir anlaşma yaptığımızda neden AB ve Akdeniz ülkeleri buna tepki gösteriyor, sormak gerekiyor?

Libya’da hafter güçlerini destekleyen neden UMH’nin desteklemiyor? Bugün ortada bir gerilim var. Türkiye Akdeniz’de hem kendi menfaatlerini hem de KKTC’nin haklarını korumaya devam ediyor. Kimse kusura bakmasın, bu en doğal hakkı. Kilometrelerce Akdeniz’e kıyın olacak ama bir MEİS adası kadar sana denizleri kullanma hakkı vermeyecekler, biz bunu yemeyiz..

Bu hasma ne tutumları Türkiye yapsaydı dünya ne derdi?

PKK’nın uzun yıllar boyunca ayakta kalmasının tek sebebi BATI tarafından desteklenmesidir. Türkiye’yi zor durumda bırakmak ve kendisinin kafasını kaldırmayıp zenginliklere el uzatmaması için yapılan bir oyundur. PKK ile mücadelede verilen şehitler ve maddi tarafı çok yüksektir. Aslında Batı dediğimiz aslında NATO’da yer alan müttefiklerimiz. Karşı taraf bizlere açık açık savaş ilan etmiş durumda. Bir terör örgütüne her konuda destek verip, darbecilere kuçak açmak sizce nedir? Bu durum bizlere karşı yapılan Hasma ne tavır değil de nedir?
PKK terör örgütünün artık manevra alanı daralıp gücünü kaybetmesiyle artık gerçek aktörler yani devletler karşımıza geçmeye başladılar. Türkiye daha önceden PKK’dan da gelecek hamlelere karşı planlar yapıyordu, yoğunluğu buraya veriyordu.

Konjöktör değişince bu sefer durum bugünki defacto durumu doğurdu. Türkiye 15 Temmuz sonrasında yaptığı operasyonlarla, Libya’da Suriye’de ve Akdeniz’de hamleler yaptı. Bugün Doğu Akdeniz’de en büyük kara sınırınız var ama sizi denize sokmak bile istemiyorlar, bugün atılan hamleler yerinde ve başarılıdır.

İleriki süreçte çatışma ve gerilim daha da artacak. Uluslar arası anlamda ülkelerin gerildiği bir dönemden geçmekteyiz. Aktörler değişiyor. Uluslar arası alanda konjöktür değişti.

Bu haber 2405 defa okunmuştur

:

:

:

: