Demir leblebi gibi sorular

Hukuk, adalet, yasaların üstünlüğü önemli kavramlar. Burada icat edilmedi. Yani bize göre hukuk, bize göre adalet, bize göre yasaları üstünlüğü olamaz.

Hukuk, adalet, yasaların üstünlüğü önemli kavramlar. Burada icat edilmedi. Yani bize göre hukuk, bize göre adalet, bize göre yasaları üstünlüğü olamaz.
Dünya ölçeğinde, evrensel manada standartları vardır.
Kimse adaleti, yasaları, kendi çıkarı için eğip bükemez. Kral da olsa, Başbakan da olsa, İçişleri Bakanı da olsa yasalar karşısında herkes günü geldiğinde hesap verir.
O yüzden her kim olursa olsun, hangi mevkide olursanız olun, yasaların içinde hareket etmek zorundasınız.
Ancak ne yazık ki ülkemizde yaşananlar, kendilerini yasaların üstünde gören, güç sarhoşluğuna kapılmış siyasilerin olduğu izlenimi uyandırıyor.
Star Kıbrıs’ın bugünkü manşeti de bu tablonun adeta açık bir tezahürü gibi orta yerde duruyor.
Kara para davasında yargılanırken İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın yargıya müdahale ettiğini iddia ederek gündem olan Hakan Güneş’in mahkeme kararına rağmen polis tarafından sınır dışı edilmemesi de bu manada ciddi soru işaretleri yaratıyor.
Ünlü hukukçu Mustafa Asena, Polis Genel Müdürü’ne soruyor:
“Başsavcılık tarafından 5.6.2020 tarihli sınır dışı kararı Ağır Ceza Mahkemesine sunulduğu ve 10 gün evvel davası neticelenen ve serbest kalan Hakan Güneş, neden hala sınır dışı edilmiyor? Mahkeme emri olmaksızın hangi yetkiyle halen Poliste tutuklu bulunmaktadır?”
Bu çok ciddi bir sorudur. Bu sorunun cevabı bizi öyle bir noktaya götürür ki, tartışma “muz cumhuriyeti mi olmak istiyoruz, yoksa hukuk devleti mi olmak istiyoruz” noktasına kadar gider.
Aslında neydi olay?
Kara para davasından yargılanan Hakan Güneş, bir dönem avukatlığını yapan Ayşegül Baybars’ın avukat eşi Emre Kadri ile anlaşmazlığa düşmüştü.
İddialara göre, Emre Kadri, Hakan Güneş’e ait 1.5 milyon değerindeki tedbirli malı, mali şube ve araç kayıt dairesine müdahale edip üstüne geçirdi. Güneş’in konuşmasından çekinen Baybars’ın da zanlının cezaevine kalması için her şeyi yaptığı iddia edilmişti.
Hakan Güneş’in nedensiz bir şekilde mahkeme kararına rağmen serbest bırakılıp Türkiye’ye gönderilmemesi ciddi bir meseledir.
İş öyle boyutlara varmıştır ki, polisin Hakan Güneş’in Türkiye’ye sınır dışı edilmesi kararını uygulamamasının arkasında da İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın olduğu öne sürülüyor.
Bu iddialar gerçek ya da yalan, sadece konuşulması bile sisteme olan inancı sarsar. Bir devlet için de en korkuncu bu olur.
Ünlü hukukçu, Mustafa Asena, Hakan Güneş’in aracının usulsüz devrine ilişkin savcılığın soruşturma açtığını hatırlatarak, “Bu soruşturmanın neticesi ne oldu” diyerek bir kritik soru daha soruyor.
Bunlar öyle sorulara ki iki soru da adeta demir leblebi gibi. Muhatapları bu iki soruya da hukukun üstünlüğüne olan inancın devam etmesi için cevap vermeli. Bizden söylemesi…Bu haber 3248 defa okunmuştur

:

:

:

: