KKTC Cumhurbaşkanı Sn Akıncı, seçimlere yönelik hedef şaşırtıyor

KKTC de yönetim sistemi parlamenter sistemdir.

KKTC de yönetim sistemi parlamenter sistemdir. CB yetkileri ülkenin iç dinamiklerini yönetim adına çok sınırlıdır, yetki hükümettedir. CB toplum lideri olarak BM tarafından tanınır ancak bu siyasi bir tanınma değildir, Kıbrıs sorununa yönelik çözüm arayışlarında Rum tarafı ile sözde eşit statü tanınmaktadır. Sözde kelimesini özellikle yazdım çünkü masadan kalktıkları anda Rum tarafı dünya tarafından tanınan Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanıdır.

11 Ekimde KKTC sandığa gidip CB seçecek, özellikle tartışılması gereken Kıbrıs sorununda ki görüşler ve vizyon olmalıdır. En başta bunu ortaya koyması gereken SN CB Akıncı olmalıdır. Halkımızın en çok merak ettiği konu yine Kıbrıs sorunun da nereye doğru sürükleneceğimizdir.

CB Akıncı’nın yapmış olduğu açıklamaların büyük bir çoğunluğunu, başta sağlığa bağlı COVİT 19, bazı zamanlarda ekonomi, hükümet işleri vs.

Başbakan SN TATAR bile zaman zaman bu tuzağa düşüp CB Akıncı’ya cevap yetiştirmek için zaman harcıyor. Akıncı Kıbrıs sorunu ile ilgili söyleyecek çok bir sözü ve alanı kalmış değildir, çünkü Crans Montana da söylediğini söyledi.

“bu deneme bizim neslin son denemesidir, büyük bir fırsat kaçırıldı, Rum tarafı çözüm istemiyor, bu sorunu artık gelecek nesillere bırakacağız” gibi sayfalar sıralayacağımız sözleri oldu.

Müzakere masasında, müzakere tarihinde ilk olmak üzere Türk tarafı ne kadar toprağı Rum tarafına vereceği oranı BM ye sundu, bunun içerisinde yaklaşık 34 köy var, on binlerce de vatandaşımız evlerini, işlerini terk edecekler. Bu göç tam bir kaos olacaktı. Türkiye’nin garantörlüğü de artık olmayacaktı çünkü, Akıncı’nın sözcüsü Burcu “garantörlük tabu değildir” demişti. Biz hep veren taraf olduk karşılığında bir şey almadan. Akıncı, haritayı geri aldım dese bile BM de o teklif edilen toprak tavizi duruyor. KC DENKTAŞ, sözlü olarak çok zekice toprak ayarlamasında 24 saatliğine 1983 yılında 29+1 toprak teklifi yaptı. Ancak yaklaşık 40 yıldır masada duruyor.
Bu CB seçim atmosferinde Akıncı, yine tek çözüm şekli federal çözümdür demiştir.

İkinci güçlü aday olan başbakan Tatar ise federal çözüm arayışı Rum tarafının isteksizliği nedeni ile çökmüştür demektedir. Esas tartışılması gereken de Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz de ki hak ve menfaatlerdir. Bizim haklarımızı ulusal boyutta savunan Türkiye’dir, bu günlerde Doğu Akdeniz de sıcak saatler yaşanmaktadır.

Türkiye bizim için de mücadele verirken CB Akıncı’dan iki satırlık bir açıklama bile olmadı, hani ya bizim haklarımızı savunuyor SN Akıncı!!!!!!!! Beklediğimiz açıklama BB TATAR, DB ÖZERSAY ve KKTC MB yardımcısı TÖRE tarafında yapıldı.
Bu haber 4395 defa okunmuştur

:

:

:

: