Kaderi belirleyen kararlar

Dünya genelindeki salgın bir türlü önüne geçilemez bir hal aldı. Nerdeyse vefat edenlerin sayısı bir milyona yaklaşıyor . İnanılır gibi değil ama gerçek olan budur.

Dünya genelindeki salgın bir türlü önüne geçilemez bir hal aldı. Nerdeyse vefat edenlerin sayısı bir milyona yaklaşıyor . İnanılır gibi değil ama gerçek olan budur. Dünya hiç bu kadar çaresiz olmamıştı. Ülkemizdeki sağlık konusunda ve bilhassa Korona Virüs salgını nedeniyle yapılan tahliller ve açıklanan sonuçlar iç açıcı değildir. Hele yerel dedikleri ve iç bünyemizde tesbit edilen pozitif vaka sayısı varsa ki var, işin vehametini ortaya çıkarıyor. Eylülde okulların açılacağına yakın bir zamana doğru ilerliyoruz. Böylesine kalabalık ortamlarda salgınla ilgili oldukça endişeli bir durum halkımız arasında güncelliğini koruyacaktır. Yeni sosyalleşme döneminden geriye gitmek istemiyorsak gerekli tedbirleri devam ettirmek ve kurallara uymak zorunda olduğumuzu bilmemiz gerekir.
Öte yandan Doğu Akdeniz suları kaynıyor. Stratejik konumu nedeniyle Kıbrıs önemini hiç yitirmeyecek. Güçlü Türkiyemiz güvencesinde atılan her adımın ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beyanatlarında taviz vermeyen duruşu ile 'Türkiye gibi 780 bin kilometrekarelik dev bir toprak parçasını görmezden gelip birkaç kilometrekarelik adalar üzerinden bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz.” dediği sözlerini dinliyoruz, her zamankinden daha çok anavatanımızın güvencesinde olduğumuz için Türkiye ‘mize şükranlarımızı tekrarlıyoruz.
Ülkemizde de sosyal medya paylaşımlarından konu ile ilgili olarak birçok paylaşımlar yapılmaktadır. Takipteyiz okuyoruz. Nitekim Girne UBP Milletvekili Dr. Özdemir Berova’nın “MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisi alanında gurur kaynağımız. Doğu Akdeniz de görevine devam ediyor. Rum Yunan ikilisinin ' Megalo İdea ' sına Fransa'nın verdiği hasmane desteğine karşı Al Bayrağımızı bu sularda taşımaya devam edecek. Tetikteol KKTC ” diyen bir paylaşım yapmıştır. Kısa ve öz ama manası derin bir paylaşımdır.
Bütün bu olayları izlerken vatandaşların merak ettiği konu NAVTEX NEDİR? sorusu olduğu internette okunan en çok aramalar arasındadır.
“Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.” açıklamasını yapmak bilgi açısından gereklidir kanaatindeyim.
Bu arada ülkemizde Cumhurbaşkanı seçim tarihi yaklaşmış seçim yasakları başlamıştır. Bu dönemde aklımızı başımıza toplamak ve bu vatandaşlık görevini yapmak KKTC Cumhurbaşkanını seçmek ve doğru adayda odaklanmak son derece önemlidir. Makamın uzatmalarla muallakta kalması doğru olmadığı gibi Türkiye ile birlikte güçlü olacak adayın seçimi ile o makam doldurulmalıdır. Bu seçimde inat, ihtiras, intikam gibi fevri düşünce ve hareketler içerisine girmek toplumsal faydaya zarar vermekten öte bir şey değildir. Cumhurbaşkanı adaylarının yeniden kurumsallaşmış yapı içerisinde müracaat etmeleri sonrası karar vatandaşın aklı selim oyu ile sandığa yansıyacaktır. Unutmayın “Kaderinizi belirleyen koşullarınız değil, kararlarınızdır.”

Bu haber 3213 defa okunmuştur

:

:

:

: