Büyük müjde hayırlı olsun

Kimseler köşesinden yazmıyorken biz köşemizden siz okurlarımıza Türkiye’nin hidrokarbon yataklarını araştırmak üzere 4 adet gemi aldığını yazdık. Kimileriniz belki de bu gemileri yazdığımızda bugün yaşananların gerçek olmayacağını düşünüyorlardı.

Kimseler köşesinden yazmıyorken biz köşemizden siz okurlarımıza Türkiye’nin hidrokarbon yataklarını araştırmak üzere 4 adet gemi aldığını yazdık. Kimileriniz belki de bu gemileri yazdığımızda bugün yaşananların gerçek olmayacağını düşünüyorlardı.

Dünyada sayılı ülkede olan genelde dünyanın dev firmalarında yer alan envanterleri kendi bünyesine katan Türkiye enerjide bugün de büyük bir adım attı.

Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz'de Tuna 1 alanında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti.


Türkiye’nin bulduğu bu rezerv sadece bir başlangıç . Çevresinde daha da büyük rezerv var, inşallah bugün bulunan bunun başlangıcı olacaktır .


Size demiştim Akdeniz dünyanın merkezi olacak . Karadeniz’de bulunan bu rezerv Akdeniz’de sonun başlangıcı olacaktır. Türkiye artık yeni bir döneme geçiyor . Cari açığı olan Türkiye’nin 2023 itibariyle cari açığını kapattığı hatta fazla verdiği dönem görülmektedir . Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin attığı adımlar azımsanmayacak kadar büyüktür.


2017’den bu yana enerjide dışa bağımlığı bitirmek için büyük adımlar atıldı.


Bundan sonra ne olacak?


Türkiye bulduğu doğalgaz kuyularını tespit edip inşaasını yaptıktan sonra daha önce nasıl Avrupa’ya enerji konusunda köprü gördüyse , 2023’den itibaren enerji sağlayacak aktöre dönecektir . Bölgede enerji sağlayan Rusya, Azerbaycan ve diğer aktörlerle beraber Avrupa’ya akış sağlanacaktır. Artan nüfus artışı ve enerjinin pahalılığı neticesinde Türkiye’nin bugün bulduğu bu damar Türkiye’nin geleceğine ışık tutmuştur.


Hem sanayi hem de beşeri hayatta kullanabilecek bu enerji kaynağı Türkiye’de hem üretim maliyetlerini de hem de hayat standartlarını etkileyecektir . Türkiye’de insan refahını yükseltecektir . Milli ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır .


Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz'de 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdi.


Türkiye hedefleri noktasında büyük adımlar atacaktır .

Türkiye'nin petrol ve doğalgaz için çalışmalara başladığı dönemde açıklama yapan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, milyarlarca doların israf edildiğini savunuyordu.


Unutmayalım sabretmeden hiçbir yolda başarıyı sağlayamazsınız .


Bu gemilerinin günlük ortalama masrafları 50 bin USD’dir lakin özel firmalara araştırma yaptırdığınız zaman bunun 6 katı oran ortaya çıkmaktadır . Türkiye doğru bir yolda başarı ile ilerlemektedir .


Rabbim yar ve yardımcımız olsun !

Bu haber 1629 defa okunmuştur

:

:

:

: