Karpaz’da Rum, İsrail kuşatması

Yrd. Doç. Dr. Zeki Akçam, Ada Tv’de Haluk Doğandor ile dün çok özel bir söyleşi gerçekleştirdi.

Yrd. Doç. Dr. Zeki Akçam, Ada Tv’de Haluk Doğandor ile dün çok özel bir söyleşi gerçekleştirdi. Daha önce yine Ada TV’de yaptığı açıklamalarda “Kuzey Kıbrıs’ta cirit atan 1000’e yakın İsrailli firma var. Bu firmalar KKTC’deki toprakları almak için, elinden gelen her şeyi yapacaktır” diyen Akçam, İsraillerin özellikle Gaziveren, Cengizköy, Bağlıköy ve Çamlıköy’de arazi aradıklarına dikkat çekmişti. “Karpaz bölgesinde hiç çekinmeden arazi toplayan İsraillileri o bölgede bilmeyen yok” diyen Zeki Akçam, dün yine Ada TV’de çok önemli başka uyarılarda bulundu.

Kapaz’da şu an eski Rum evlerinin sahiplerinin KKTC’de bulunmamasından dolayı KKTC vatandaşlarına kiralandığını vurgulayan Zeki Akçam, evlerin Rumların, Kuzey Kıbrıs iç hukukunu kullanarak satın almasıyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Dipkarpaz’da yaşayan vatandaşların bu konuda rahatsız ve huzursuz olduğunu aktaran Akçam konuyu şöyle değerlendirdi:

“Dipkarpaz’da Haziran ve Temmuz aylarında sürekli olarak mülk kiralayan vatandaşlarımıza İçişleri Bakanlığı’ndan bir bildirim gönderildi. Aşağı yukarı 90 kişiye gönderilmiş bu bildirim. Vatandaşlar bu konuda ciddi anlamda huzursuz. Muhtarlar bu işin sorumluluğunu biz çekemeyiz dediler. Savcılığa ve mahkemeye gittiler. Bildirimin temelinde 2008 yılında yayınlanan meşhur Bakanlar Kurulu kararı var. O Bakanlar Kurulu’na göre bütün bildirimler vatandaşa gönderildi. Peki neden bu zamana kadar gönderilmedi? Konu şu; vatandaş 2008’den sonra iskan encümeni bu evleri vatandaşlara verdi. Hatta çok ilginç bir dosya var. 1996’da bu evler iskan encümeni tarafından vatandaşa tahsis edildi. Bu evler Rumlardan kalmaydı. Evlerin sahipleri veya varisi de yoktu. Evler boş mu kalacaktı? Yeni evlenen gençlere bu evler kiralandı. İçişleri Bakanlığı da evlerin kirasını alıyordu. Şöyle de bir şart vardı. Deniyordu ki, ‘bu evi tamir etmezseniz size kiralamayacağım’ Vatandaş da evi tamir ediyordu, 40-100 bin lira masraf yapıyordu. Kirasını ödüyor ama sonra deniyor ki; ‘2008’de bir Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Dolayısıyla bu ev artık yerleşik bir Rum’un.’ Rum Kuzey’de değil, varisleri Kuzey’de değil ama biz 518/2008 gizli Bakanlar Kurulu kararıyla KKTC’de yaşamayan varislere ev vermeye başladık. Artık deniyor ki sen bu evi kiralayamazsın. Soruyorum. Kiralayamazsa ne yapacak bu evde? Bu şu demek. Ben bu evin 518/2008 Bakanlar Kurulu kararı kapsamında gördüm, sen bu evi yavaş yavaş boşalt, ben bu evi Rumlara vereceğim. Vatandaşlara gelen bildirimin anlamı budur.”

İnanması zor biliyorum ama Zeki Akçam hocaya göre İsrallilerden sonra şimdi bir de Rumlar ortaya çıktı Karpaz’da.

Dört bir yanı ateş çemberi olan ülkenin toprakları üstündeki oyun bitmiyor. Başta İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars olmak üzere sorumluluk makamında olan siyasilere de bu manadan önemli görevler düşüyor.

Bu meseleler çok ciddi ve kritik meseleler. Kimse kulağının üstüne yatamaz. Tarih önünde de yasalar önüne de büyük sorumluluk vardır. Bizden söylemesi…
Bu haber 3721 defa okunmuştur

:

:

:

: