Doğu Akdeniz’de Atatürk’ün izindeyiz

Dün 30 Ağustos’tu… Bundan tam 98 yıl önce bir ulus, kurtuluşuna vesile olan çok önemli bir zafere imza attı.

Dün 30 Ağustos’tu… Bundan tam 98 yıl önce bir ulus, kurtuluşuna vesile olan çok önemli bir zafere imza attı.
Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğindeki Türk ordusu, Anadolu'ya leş kargası gibi üşüşen Yunan ordusunu 30 Ağustos sabahı Dumlupınar'da sıkıştırmış, büyük bir meydan savaşı yapılmıştı.
Bu savaş sonunda bozguna uğrayan Yunan kuvvetleri İzmir, Yalova ve Bandırma yönüne doğru kaçmaya başladı.
Yunan ordusu Başkomutanı General Trikopis ve birçok subay esir alındı. Kaçan Yunan ordusunun yeni bir savunma hattı oluşturmasını engellemek amacıyla Mustafa Kemal 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!' emrini verdi. Bu emirle başlayan takip 9 Eylülde Türk ordusunun İzmir'e girmesiyle sonuçlandı.
Mustafa Kemal'in o gün Akdeniz için verdiği talimat bugün hala geçerlidir.
Akdeniz'de var olamayan, yok olmaya mahkumdur.
O yüzden Akdeniz'de kendi münhasır ekonomik bölgesi için 'Biz buradayız, hakkımızı kimseye yedirmeyiz' mesajı veren Türkiye, Akdeniz'deki var olma mücadelesini Mustafa Kemal Atatürk'ün bir talimatı saymaktadır.
O emir doğrultusunda da KKTC'den çekilmesi mümkün değildir.
Çünkü Kıbrıs Türkü'nün yaşadığı toprağı da vatan belleyen Türkiye, anavatanın savunmasının da buradan yani KKTC'den başladığının bilincindedir.
Kendilerini bu toprakların efendisi, Kıbrıs Türkü'nü de kiracı belleyen Rumlar, bunu anlamamakta dirense de, Türk askerinin adadaki varlığı sonsuza kadar sürecektir.
Bunu er ya da geç anlayacaklar, hayal aleminden uyanmak zorunda kalacaklar.
30 Ağustos zafer bayramını coşkuyla kutlarken, Atatürk'ün gösterdiği hedefte yani Akdeniz'de, Türk ordusu dimdik ayaktadır.
O ordunun varlığı da Kıbrıs Türkü için her zaman en büyük güvencedir.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Atatürk'ün kabrinde saygı duruşunda bulunurken, Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ne şu notları düştü:
“Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılını kutlayacağımız 2023'e ekonomik, askeri, siyasi ve diplomatik bakımdan daha güçlü, daha bağımsız, daha müreffeh bir ülke olarak girmekte kararlıyız.
Farklı sahalarda elde ettiğimiz kritik başarılar, ülkemizin hak ve menfaatlerini koruma konusundaki irademizin en net göstergesidir.
Türkiye bilhassa Doğu Akdeniz'de, tehdit, yıldırma ve şantaj diline boyun eğmeyecek, uluslararası hukuktan ve ikili anlaşmalardan kaynaklanan hakları savunmayı sürdürecek.'
Bir başka ifadeyle Atatürk’ün verdiği emri, “Yani ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri…” talimatını uygulamaya devam edeceğiz…

Bu haber 3286 defa okunmuştur

:

:

:

: