KKTC CB Sn Akıncı Rum tarafına ve görüşmeye yönelik konuşacağına sürekli Türkiye’ye yönelik olumsuz açıklamalar yapıyor.

11 Ekim de halkımız yeni CB seçmek için sandığa gidecek, neleri tartışmamız gerekiyor da ne tartışıyoruz. Öncelikle CB başta BM tarafından tanınan toplum lideridir. Kıbrıs sorununa çözüm arayışları çerçevesinde eğer bir müzakere yapılacaksa, toplum lideri olarak KKTC CB’NI halkımızı temsilen masada bulunur.

11 Ekim de halkımız yeni CB seçmek için sandığa gidecek, neleri tartışmamız gerekiyor da ne tartışıyoruz. Öncelikle CB başta BM tarafından tanınan toplum lideridir. Kıbrıs sorununa çözüm arayışları çerçevesinde eğer bir müzakere yapılacaksa, toplum lideri olarak KKTC CB’NI halkımızı temsilen masada bulunur.

Bu seçim öncesi Kıbrıs konusunda aday olacak olanların ve CB’NININ vizyonunu halkımız bilmelidir, tartışılması gereken esas konu budur. KKTC parlamenter sistem ile yönetilir, CB’NI hükümet atayamaz, bakan değiştiremez, müsteşar ve müdür bile atayamaz, yerlerini bile değiştiremez, anlaşılan devletin başında iç konularda yetkisiz bir makam. Bu yetki dağıtımı ise anayasaya bağlı kurallar çerçevesinde oluşur.
Başta sn Akıncı olmak üzere Kıbrıs müzakereleri için söyleyecek hiçbir argümanı yoktur. Crans Montana görüşmelerinin çökmesinde SN Akıncı’nın söylediği bir cümle her şeyin ifadesidir. “Rum tarafının çözüm isteksizliği nedeni ile müzakere süreci çökmüştür, bu deneme bizim neslin son denemesidir” diye noktayı koymuştur SN Akıncı. Bu ifadeden ötürü şu doğrusu ben SN Akıncı’nın aday olmayacağını düşünüyordum.
SN Akıncı 73 yaşında Allah sağlıklı uzun ömürler versin, çoluk çocuğu ve torunları ile sağlıklı bir yaşamı Allah nasip etsin. Benim bu temennimi 2015 yılında ki CB’LIĞI seçimlerinde SN Akıncı 3. CB Dr. Derviş Eroğlu için söylemişti ve haklı çıkmıştı çünkü Eroğlu seçimleri kaybetmişti. Bu söylemini de ADA TV de benim sunduğum bir program da söylemişti, zaman hızlı geçer söylenenler unutulmaz.
CB adayları vizyonlarını ortaya koymalılar, CB da dahil olmak üzere, hükümet kuramayacağınıza ve bakan atayamayacağınıza göre Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz de ki gelişmeler ile ilgili vizyonunuz nedir? Halkımız aslında bu sorulara cevap arıyor.
Kıbrıs sorununun çözümü nasıl olacak ve federal çözüm olmayacaksa çözüm modeli ne olacaktır. Rum tarafının federal çözümü istemediğini CB AKINCI zaten söylemiştir. O zaman Akıncı ve Tufan Erhurman Kıbrıs sorununun tek çözüm şekli federal çözümdür demekle kendi siyasi alanlarını ve ellerini zayıflatıyorlar.

Doğu Akdeniz ile ilgili gelişmelerde açıklamaları daha net bilmemiz gerekiyor. BB Tatar, DB Özersay, hükümet adına da açıklama yapıyorlar ve federal çözüm dışında da çözüm arayışları olabileceğini vurguluyorlar. Arıklı KKTC yaşatılmalı siyaseti üzerinden daha çok açıklama yapıyor ve Denktaş da federal çözümün dışında da arayış olmalı diyor.

CB’LIĞI seçiminin arifesinde tartışılması gereken yegane başlık Kıbrıs sorunudur. Belediyeler, ekonomi, pandemi, sağlık, turizm, ticaret, yollar, köprüler ve ormanlar değildir. Bunları partiler tartışsın siz adaylar tartışmanın özü olan Kıbrıs sorununu tartışın.
Bu haber 6956 defa okunmuştur

:

:

:

: