Özersay mahalleye gidiyor!

2015’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 21.2 oy alan, Ocak 2018’de HP Genel Başkanı olarak girdiği seçimlerde yüzde 17 oyda kalan Kudret Özersay’ın oylarındaki erime sürüyor.

2015’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 21.2 oy alan, Ocak 2018’de HP Genel Başkanı olarak girdiği seçimlerde yüzde 17 oyda kalan Kudret Özersay’ın oylarındaki erime sürüyor.

Gezici’nin dün açıkladığı ankete göre “2020 yılında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim oy vermek istersiniz” sorusu karşısında Özersay’ın oyları yüzde 9.2’de kalıyor. Yine aynı ankete göre Halkın Partisi oyları da yüzde 9 civarında.

Star Kıbrıs, geçen hafta “Anketlerde açık ara kabinenin en başarısız üyesi çıkan İçişleri Bakanı’nın hükümette yaptığı hatalar, hem Halkın Partisi’nde hem de Özersay’ın oylarında erimeye yol açtı” yorumunu manşete taşımıştı.

Gezici’nin anketine de baktığımızda bu tespitin ne kadar gerçekçi ve objektif olduğunu görüyoruz.

Peki Halkın Partisi ve Kudret Özersay’ın oylarındaki bu erimenin nedeni ne?
Gezici anketin Özersay’la ilgili sonuç bölümünde şu değerlendirmelerde bulunuluyor:
“Sayın Özersay’ın ikinci tura kalma şansı yoktur. Hem pandemi hem de politikaları nedeniyle halk arasında ciddi oranda sorgulanan bir lider konumuna gelmiştir. Halka vaat ettiklerinin dışında hareket etmesi, partisi içindeki isimlerin hükümetin bütünlüğü dışında açıklamalar yapması halk arasında tepki çekmektedir. Özersay’ın partisinin muhalefet partisi gibi hareket etmesi kabul edilmemektedir. Her yaşanan krizde ‘hükümeti bırakır giderim’ tavrı, halk arasında güveni ciddi şekilde azaltmıştır. Özersay’ın ve partisinin sadece kendilerini ‘her şeyi iyi biliyor’ konumunda görmesi, tüm partileri dışlayan bir anlayışta olması büyük bir handikap. Halk HP’den beklediğini göremediği için Özersay’ı Cumhurbaşkanı seçmek istememektedir. Cumhurbaşkanlığı şansı çok zayıftır.”

Bu tespitler bize ait değil, Gezici’nin 21-23 Ağustos tarihleri arasında 112 anketör ile 4530 vatandaş üzerinden yaptığı araştırmanın ortaya çıkardığı gerçekler.
Dolayısıyla dikkate alınmalı.

Bundan bir önceki anketinde de, hükümet içinde yaşanan sarsıntının sorumlusu olarak İçişleri Bakanı Baybars’ı gösteren Gezici, çok net bir gerçeği söylüyordu.
Halkın yarısı (yüzde 49.3) İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı hükümette kriz yarattığı için suçlu görüyordu.

Tüm bu gerçekleri alt alta topladığımızda ortaya çok net bir tablo ortaya çıkıyor.
2015’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde yakaladığı çıkışın meyvelerini Ocak 2018 seçimlerinde dokuz milletvekiliyle iktidar ortağı olarak toplayan Özersay, bu mirası öyle kötü kullanmıştır ki, artık filmin sonu görülmektedir.

Özersay böyle giderse 11-18 Ekim tarihlerindeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra partisi HP’ye bile dönmesine fırsat kalmadan mahalleye gidecek. Gidişat onu gösteriyor. Bizden söylemesi…
Bu haber 4121 defa okunmuştur

:

:

:

: