Star Kıbrıs ve Ada TV uyardı şimdi görev siyasetçilerin

KKTC topraklarının İsraillilere satılmasının yankıları sürüyor. Ada TV’de konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın sözleri ülkeyi yönetenlerin kulaklarına küpe olmalı.

KKTC topraklarının İsraillilere satılmasının yankıları sürüyor. Ada TV’de konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın sözleri ülkeyi yönetenlerin kulaklarına küpe olmalı.
Ne diyor Arıklı?
“İlk önce şu gerçeği tespit etmek lazım. Devleti yönetenlerin ihmalkarlığı bu topluma çok ağır bedeller ödetebilir.
İsrailli şirketler, çeşitli avukatlarla kurdukları şirketler aracılığıyla belli bölgelerde toprak satın alıyor.
Yasalarımıza göre bir kişi Bakanlar Kurulu’nun iznine bağlı olarak ancak belli bir dönüm veya 2 daire alabiliyor.
Ama bir şirket kurarsanız o şirketin üzerine gayrimenkul almanızda herhangi bir sıkıntı yok.
İsrailliler geçmişte Filistin’i de bu şekilde ele geçirmişlerdi. Ciddi paralar döktüler. Filistinliler de sıcak paraya dayanamadı ve o arazileri İsraillilere sattılar.
Günün sonunda baktılar ki ellerinde hiç arazi kalmamış ve hepsi İsraillilerin eline geçmiş. İsrailliler, 1940’lı yıllarda orada neredeyse devlet kurar hale geldi.
Burada da devlet kurarlar mı bilmiyorum ama KKTC’nin özellikle stratejik açıdan ‘Mavi Vatan’ dediğimiz Doğu Akdeniz’de İsrailliler bir şekilde toprak kazanma derdindeler.
Devlet bu konuda basın yayında defalarca uyarılarda bulunulmasına rağmen kılını kıpırdatmadı. Asıl diğer bir tehlike ise şu an Maraş’ın açılması söz konusu.
Maraş’taki araziler, oteler, gayrimenkuller için biz Rumlara diyeceğiz ki ‘Gelin kardeşim mallarınıza sahip çıkın.’
Birçok İsrail firması gidip Rumlarla anlaştılar. Günün sonunda bakacağız ki Rumları beklerken karşımıza İsrailliler çıkacak ve bizlere Rumların mallarını satın aldıklarını söyleyecekler.
Biz Maraş’ta eski Rum mallarını Rumlara vermeyi düşünürken karşımıza enteresan bir İsrail yerleşkesi çıkacak.”
Arıklı’nın uyarıları çok önemli. Belki de Maraş’ın açılmasıyla ilgili asıl tehlike de bu. Ne yazık ki ülkeyi yönetenler bu tehlikeyi göz önünde bulundurmuyor.
İsraillileri birkaç milyar dolarla Maraş’a sahip olup daha sonda burada özel bir statü isteyebileceğini belirten Arıklı, devlet ve devleti yönetenlerin milli olması halinde hiçbir sıkıntı olmayacağını söyledi.
Arıklı Star Kıbrıs’a da teşekkür ederek şunları söyledi: “Star Kıbrıs gazetesi günlerdir bunu dile getiriyor. Karpaz’da 2008 yılında Bakanlar Kurulu gizli bir kararname geçirmiş. Resmi Gazete’de bile yayınlanmamış. O kararda denmiş ki ‘Burada vefat eden Rumların varisleri nerede vefat ederse etsin gelip bu mallara sahip çıkabilir.’ Bunu Rumların varislerine açmışlar. 2013’te çok acı bir gerçek ki o zamanın İçişleri Bakanı bakmış ki Rumların varisleri oradaki mallara sahip çıkmıyor. Ölen Rumların malları devlete geçiyor. Devlet de kiralıyor. Bunu tespit edince kaldıkları yerden devam etmişler. Bu sefer bir kitapçık hazırlayarak Rumlara ‘Gel malına sahip çık, KKTC’yi dava et’ şeklinde akıl vermeye çalışmışlar. Şunların aklına bak. Maksatları ise oradaki Rum kolonisini genişletmek, ortadan kalkmasına izin vermemek. Netice itibarıyla yaklayık 130 ev boşaltılıp Rumlara verilecek. Milli bir devlet bunu yapar mı? İşin içinde polisler, avukatlar, polisler var. Meclis açılır açılmaz bunların araştırılmasını talep edeceğim. Böylece ak mı kara mı belli olacak.”
Arıklı’nın dediği gibi Star Kıbrıs ve Ada TV uyarı görevini yaptı. Şimdi söz, ülkeyi yöneten siyasetçilerde. Konunun takipçisi olmayı elbette devam edeceğiz.

Bu haber 3672 defa okunmuştur

:

:

:

: