Halk ne düşünüyor?

Gezici’nin Cumhurbaşkanlığı seçimine dönük merakla beklenen son anketi Ersin Tatar’ın ikinci turda ipi göğüsleyeceğini net olarak gösteriyor.

Gezici’nin Cumhurbaşkanlığı seçimine dönük merakla beklenen son anketi Ersin Tatar’ın ikinci turda ipi göğüsleyeceğini net olarak gösteriyor.
Peki Tatar, neden kazanıyor? Daha doğrusu halk neden Tatar’a oy veriyor?
Vatandaş Başbakan Tatar’ın, Cumhurbaşkanı Akıncı ve muhalefetin ‘ülkeyi kapatalım’ anlayışına karşı, ülkenin kaosa sürüklenmesini engelleyen adımların atılmasını sağladığını düşünüyor.
Tatar’ın, pandemi hastanesinin yapılışını hızlandırması, Türkiye’nin bu süreçte her anlamda desteğinin de halk arasında önemsendiği görülüyor.
Ekonomide de özellikle memurların maaşlarında sorun yaşanmaması, Türkiye ile imzalanan mali anlaşma UBP liderinin en büyük kozları olarak öne çıkıyor.
Tatar’ın Kapalı Maraş’ın açılması sürecinde izlediği politika, Kıbrıs konusunda gösterdiği hedef de halk tarafından destekleniyor.
Peki daha düne kadar UBP içinde parçalanmışlıktan söz edilirken, nasıl olur da Tatar, bu toparlanmayı sağladı?
UBP içinde son dönemde, ‘bu seçim Tatar’ın değil, UBP’nin seçimidir’ söylemlerinin yükseldiği belirtiliyor.
Gezici’ye göre UBP tabanı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kazanılması sonrasında tek başına iktidar olacaklarını gördükleri için seçimlere daha çok sahip çıkıyor.
UBP’de kaybedilecek bir seçimin partinin geleceği için de felaket senaryolarını gündeme getireceği kaydediliyor.
UBP tabanında, partinin adayı dışında bir adayı destekleyecek olanların da parti içerisindeki geleceklerinin olmayacağı ifade ediliyor.
Peki iktidar ortakları arasında bu seçimin kazananı Tatar iken, diğer iktidar ortağı Kudret Özersay neden geriliyor?
UBP ile iktidar ortaklığına rağmen sürekli muhalefetmiş gibi davranan Kudret Özersay, seçmen tarafından hoş karşılanmıyor.
Gezici, Kudret Özersay’ın ikinci tura kalma şansı olmadığını ifade ederken, oy kaybını da şu gerekçelere bağlıyor:
“Özersay’ın sosyal medyada yazılan her yorum karşısında dahi halkın çoğunluğunu değil de bir grubu memnun edecek söylemlerde bulunması hem parti tabanında hem de sağ kesimde rahatsız edici olarak değerlendirilmektedir.”
Peki Özersay ile ilgili diğer rahatsızlıklar nedir?
Sözde bağımsız aday Özersay’ın özellikle Kıbrıs konusunda ve Kapalı Maraş’ın açılmasıyla ilgili yalpalayan bir politika izlediğine işaret ediliyor.
Gezici anketine göre halk, Kapalı Maraş’ın açılma sürecinin Özersay’ın tavrı nedeniyle yavaşladığını düşünüyor.
Kısaca Özersay’ın, ‘bu iş başka’ sloganıyla devam ettiği seçimlerde, ikinci tura kalma şansı asla bulunmuyor.
Çünkü sandık kurulduğunda bu iş gerçekten başka oluyor. Oturduğu koltukları silah gibi kullananlar, halkın adaletiyle karşılaşınca her zaman boyunları bükük mahalleye dönüyorlar. Bizden söylemesi…
Bu haber 3353 defa okunmuştur

:

:

:

: