Hepimiz aynı gemideyiz

Başbakan Ersin Tatar dün Bankalar Birliği’ni ziyaret ederek, Cuma günü açıklanan 600 milyon TL tutarındaki yeni kredi paketleriyle ilgili görüş alış verişinde bulundu.

Başbakan Ersin Tatar dün Bankalar Birliği’ni ziyaret ederek, Cuma günü açıklanan
600 milyon TL tutarındaki yeni kredi paketleriyle ilgili görüş alış verişinde bulundu.

Mayıs ayında bazı paketler açıklandığını anımsatan Tatar, 1.5 milyar TL tutarındaki bu paketlerden 500 bin TL’sinin kullanıldığını ifade etti.

Pandemiyle mücadelede sağlık kadar önemli olan ekonomi ayağı için fevkalade önemli adımlar atılıyor.

Özellikle küçük esnaf, tarım ve hayvancılık kredi portföyü, otel işletmeleri kredi paketlerinin 600 milyon TL tutarında olduğuna işaret eden Tatar, paketlerin, yıllık faiz oranlarının yüzde 9 olacağını ayrıca 4 yıl vade ve bir yıl geri ödemesiz olarak hazırlandığını ifade etti.

Tüm bu önlemler hiç şüphesiz ekonomi için önemli can suyu hamleleri. Ancak elbette bu kredilerin kullandırılması ve piyasanın hareketlendirilmesi konusunda bankaların desteğine de ihtiyaç var.

Bankalara seslenen Başbakan Tatar, “Kredileri kullandırtacak olan sizlersiniz. Devlet gereğini yapıyor. Vadeler düzenlendi. Sübvansiyeler vade süresince devam edecektir. Sizden ricam, bu söylediklerimi diğer bankalara aktarılması ve bu sıkıntılı dönemin aşılabilmesi adına kredilerin piyasalara yansıtılmasıdır. Piyasalardaki hareketlilik ülke ekonomisindeki sıkıntıların aşılmasına büyük fayda sağlayacaktır” dedi.

Bu noktadan sonra elbette bankaların elini taşın altına koymaları gerekiyor.
Pandemi dönemindeki sıkıntıların ancak birlik ve beraberlik içerisinde aşılabileceği çok açık bir şekilde ortadadır.

Başbakan Tatar’ın da dediği gibi elbette önce sağlık… Ancak denge içerisinde ekonomik sektörlerin de ayakta durması gerekiyor.

Peki bu sektörler nasıl ayakta duracak?
İşte bu noktada bu kredilerin önemli bir rolü var.

Dünyanın en mükemmel kararını bile alsanız o kararların başarıya ulaşması için toplum ve kurumlar tarafından sahiplenilmesi gerekir.

Ekonomik hayata ilişkin tedbirlerin de başarıya ulaşması için şüphesiz bankalar üzerine düşeni yapmalıdır. Bu toplumdan kazandıklarını bu toplumla paylaşma noktasında eksik, yetersiz ya da cimri davranırlarsa bindikleri ağacı kesmiş olurlar.
Ekonomi batarsa bankacılık sektörü de o bataklığın içinden çıkamaz. Hepimiz aynı gemideyiz. Bizden söylemesi…
Bu haber 3591 defa okunmuştur

:

:

:

: