Oyun içinde oyun kuruluyor!

Bir süre olanları izleyip analiz etmeye çalıştım lakin değişen bir durumun olmadığını gördüm . Her ne hikmetse Yunanistan Başbakanı bu dönemde Türkiye ile masaya oturmaya hazırız dese de ben Akdeniz’de suların durulmayacağı kanısındayım.

Bir süre olanları izleyip analiz etmeye çalıştım lakin değişen bir durumun olmadığını gördüm . Her ne hikmetse Yunanistan Başbakanı bu dönemde Türkiye ile masaya oturmaya hazırız dese de ben Akdeniz’de suların durulmayacağı kanısındayım.
Çünkü Akdeniz’de büyük bir bilmeceler , düğümler mevcut. Hem Akdeniz’de hem de Ege’de. Tarihsel backgroundlarına bakıldığında bu iki stratejik bölge hem askeri hem ekonomik hem de siyasi bakımdan önemli. Bu yüzden ben olayların daha da tırmanacağı kanısındayım. Olur veya olmaz göreceğiz.
Akdeniz’de gelişmiş devletler , Gelişmekte olan devletlerin güç mücadelesine şahit oluyoruz. Türkiye gelen hamlelere en iyi şekilde manevra yaparak cevap vermeye devam ediyor.
Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın Meis Adası’na bu dönemde yaptığı ziyarette ayrıca ele alınması gereken bir konu. Şövanist hareketlerle maximalist istekleri olan Yunan liderlerinin bu ziyareti ayrıca değerlendirilecek bir konudur.
Neyse biz konumuza devam edelim.
Akdeniz’de bugün baktığımız 3 büyük güç var.
1. ABD
2. İNGİLTERE
3. FRANSA

Diğer güçleri ayrıca değerlendireceğiz.
Önceliğimiz dikkatimi çeken bu 3 büyük gücün isithbarat patronları yani başkanları.

Kim bunlar ; Gina Haspel, Richard Moore ve Bernard Emie.

Hatırlarsanız İngiltere‘nin eski büyükelçisi Richard Moore .
İyi Türkçe biliyor. Ankara ‘da daha önce ikamet etmiş ve Ankara’ya önem veren birisi. Ayrıca şu an İngiltere kraliyet ailesinin mihenk taşı durumunda.
Yalnız İngiliz istihbaratının başına mı böyle bir kişi getirildi.
HAYIR!

Fransa ve ABD de aynısını yaptı. Bölgeyi bilen. Akdeniz’e kıyıdaş ülkelerle iyi ilişkileri ve bilgisi olanları getirdi. Bunun yanında iyi Türkçe bilen kişileri görevinin başına getirdi. Peki bu süreç bugün mü oldu?
HAYIR… Biz GİNA HASPEL’in atandığı zaman aylar önce buradan köşemizden yazmıştık. HASPEL hakkında ne yazdıklarımız kayıtlarda mevcut.. Sizce istihbaratın başına getirilen kişilerin bu özellikleri tesadüf mü? Ben tesadüflere pek inanmam . Büyük devlet olacaksan büyük hamleler atacaksın , diplomasiyi ve gücün kollarını iyi yöneteceksin…
Pompeo Rum tarafına desteğini Rum ziyaretinde yeniledi. Lakin Londra’dan da bunun aksine Ankara”ya bir destek manevrası geldi. Doğu Akdeniz Londra ve Ankara arasında ortak tatbikat tam bu dönemde geldi.
Fotoğraf netti!
Anlayan kaç kişi diye sorarsanız, sayılı…
ABD ve İngiltere arasındaki ilişkileri de size buradan kaç kez yazdım. Kraliyet ailesine çekilen operasyonu da …

İşte bu operasyonların neden çekildiğini bugün daha net görüyoruz. ABD ve İngiltere arasındaki ilişkileri anlamadan bölgeye yorum yapamazsınız. Bugün Tv’de yorum yapanların, yorumlarının bir çoğu temelsiz ..
Akdeniz’de AB’yi görmek isteyenler var. İngiltere’ye burada nefes aldırmak istemeyenler var. Durum çok karışık.
Bütün dengeleri Türkiye’nin Libya adımı bozdu. Hafter başarılı olsaydı dengeler AB‘den yana olacaktı. Lakin dengeler karıştı.
Dikkat edin koskoca II Elizabeth İngiliz Gemisinde bir fotograf çektiriyor. O gemi de Türkiye ile Akdeniz’de tatbikata giriyor. Simgesel değil. Gerçekler ortada. Mesajlar açık. Bu adım Washington’dan iyi algılanmadı Rahatsız etti.
Akdeniz bugün mü önem kazandı? HAYIR!
Dün de önemliydi. Lakin Çin’in ipek yolu projesini hayata kazandırmak istemesi , Enerji koridorları, Enerji kaynakları , Jeostratejik, Jeopolitik ve Jeoekonomik boyutları bugün Akdeniz’e önemi bir kat daha arttırdı.
Lübnan ve Rum Kesimi arasında bu aralar deniz anlaşması imzalanacağı yönünde söylentiler de mevcut. Olası bir anlaşmada Türkiye ve KKTC’ye etkileri büyük olacaktır. Akdeniz’de etkinlik daha da artacaktır.
Hamle üstüne hamle. Oyun içinde oyun kuruluyor.
Akdeniz’de olaylar daha yeni başladı. 2019’da sizlere ne demiştim. 2020 bizler için zor olacak. Çatışmaya gebe olacak bir dönem diye yazmıştık. 2020 başından olanlara bir bakın.. Kronolojik olarak bir değerlendirin. Bu daha başlangıç, uluslararası arenada aktörler arası çıkar çatışmaları artarak devam edecektir. Çatışmanın da merkezi AKDENİZ…

Bu haber 6097 defa okunmuştur

:

:

:

: