Rumlar Tatar’ı iyi anlamalı

Rum tarafını öyle bir heyecan sarmış durumda ki kimin Cumhurbaşkanı olacağını bizden daha fazla düşünüyorlar.

Rum tarafını öyle bir heyecan sarmış durumda ki kimin Cumhurbaşkanı olacağını bizden daha fazla düşünüyorlar.
Bugüne kadar müzakerelerde izlenen yoldan daha farklı bir yol benimsenmesini savunan Başbakan Ersin Tatar’ın sözleri karşısında ise adeta paniğe kapılmış vaziyetteler.
Anketlerde önümüzdeki dönemin cumhurbaşkanı olarak görünen Tatar, Rum basınına verdiği mülakatta Güney’in merakını giderdi. Gelecek 5 yılın nasıl olacağını tarif etti.
“Ben görüşmelere açık bir Cumhurbaşkanı olacağım; ancak bu asla Crans Montana’da kalınan yerden devam edeceğim anlamına gelmez” diyen Tatar, Akıncı’nın bıraktığı yere ise asla dönmeye niyetli olmadığını ifade etti.
Crans Montana’da harita başta olmak üzere, Türk askerinin adadaki varlığını bile Akıncı ile tartışmaya açmış Rum yönetimi, elbette Tatar’ın seçilmemesi için duaya başladı bile…
Kimse Tatar’ın argümanına “devletlerde devamlılık vardır, Tatar Akıncı’nın bıraktığı yerden devam etmeli” diyerek karşı çıkamaz.
Çünkü Nicos Anastasiadis de 2013’te Rum Yönetimi Başkanı seçildiğinde Hristofyas’ın bıraktığı yerden devam etmemişti.
Rum basınına verdiği beyanatta bunu hatırlatan Tatar, nasıl Anastasiadis 2013’te görüşmelere başlamak için bir dizi ön temas yapılmasını istediyse kendisinin de bazı talepleri olacağını vurguladı.
Aslında sadece Rumların değil tüm uluslararası aktörlerin ve BM’nin şu gerçeği kabul etmesi gerekir. Yeni bir müzakere ancak sonuç odaklı ve belli bir takvimle sınırlandırılırsa başlayabilir.
Ve hepsinden önemlisi o masada neyi görüşeceğiz?
Yeni yeni haritalar verip şehit kanıyla aldığımız topraklardan vazgeçmeyi mi konuşacağız?
Rumların Türk askerin adadan gönderilmesi taleplerini mi tartışacağız?
Yoksa siyasal eşitliğimizi mi uzun uzun müzakere edeceğiz?
Ya da adanın etrafındaki hidrokarbon yataklarından hak sahibi olup olmadığımızı mı konuşacağız?
Peki tüm bu konularda hem Kıbrıs Türkünün hem de anavatan Türkiye’nin cevabı belli değil mi?
Artık bıktık usandık. Yarım asra yaklaşan süreçte havanda su dövülen masalardan bir sonuç çıkmayacağı net olarak ortadadır.
Rum yönetimi, önümüzdeki beş yılın nasıl olacağını tarif eden Başbakan Tatar’ın sözlerini iyi anlamalı. Çünkü gidilecek köyün minaresi şimdiden görünmüştür. Bizden söylemesi…Bu haber 4049 defa okunmuştur

:

:

:

: