EN DOĞRUSU İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tatar, Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı 2 devletli çözümün en doğru çözüm olduğunu söyledi
Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tatar, Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı 2 devletli çözümün en doğru çözüm olduğunu söyledi

TÜRKİYE AÇIKÇA İFADE ETTİ

Girne’de bazı STK’ları ziyaret eden Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “federasyon için son görüşmemizi Crans Montana’da yaptık. Beşli toplantıyı iki devletli çözüm gündeme gelmesi için istedik” şeklindeki sözlerini hatırlattı. Tatar, “Kıbrıs’ta en doğrusu artık iki devletli çözüm” diye konuştu.

HAFTAYA SUYA KAVUŞURUZ

Türkiye’den gelen su konusunda çalışmaların sürdüğünü, denizdeki şartlar nedeniyle çalışmaların 1-2 gün gecikebileceğini belirten Tatar, “gelecek hafta suya kavuşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu. Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen Tatar, “Lefkoşa’daki yeni hastanede her türlü sağlık hizmeti verebilecek” dedi.

Başbakan Tatar, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın federasyon için son görüşmeleri Crans Montana’da yaptık. Beşli görüşmeyi iki devletli çözümün gündeme gelmesi için istedik” şeklindeki sözlerini anımsattı ve vurguladı: “En doğrusu 2 devletli çözümdür...”

Türkiye’den gelen su konusunda çalışmaların sürdüğünü, denizdeki şartlar nedeniyle çalışmaların 1-2 gün gecikebileceğini belirten Tatar, “gelecek hafta suya kavuşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin de desteğiyle KKTC’nin yıllar içerisinde önemli bir mesafe aldığına işaret eden Tatar, devletin varlığından hareketle, şimdi artık hedeflerle yeni bir geleceği yaratmanın zamanı geldiğine vurgu yaptı.

Federasyondan başka bir şey görüşmeyenlere Türkiye’den en net cevabın geldiğine işaret eden Tatar, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “federasyon için son görüşmemizi Crans Montana’da yaptık. Beşli toplantıyı iki devletli çözüm gündeme gelmesi için istedik” şeklindeki sözlerini hatırlattı.

Türkiye ile birlikte Mavi Vatan’daki haklarından vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Tatar, Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı 2 devletli çözümün en doğru çözüm olduğunu artık bu modelinin gündeme gelmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


“ACİL DURUM HASTANESİ SAĞLIK HİZMETLERİ İÇİN DEVRİM NİTELİĞİNDE”


Başbakan Ersin Tatar, “Dünyada çok az ülkede olan acil durum hastanesi, salgınla mücadele dışında, her türlü olası felakete karşı halka üst düzey sağlık hizmeti verecek” dedi.

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’de kuracağı acil durum hastanesinin sağlık hizmetleri için bir devrim niteliğinde olduğunu belirtti.

Tatar, bu hastanenin sadece bugünün değil, gelecekteki ihtiyaçları da karşılayacak bir donanım ve yeterlilikte olacağına işaret ederek, dünyada çok az ülkede olan acil durum hastanesinin salgınla mücadele dışında, her türlü olası felakete karşı halka üst düzey sağlık hizmeti vereceğini vurguladı.

Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’de kuracağı acil durum hastanesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ersin Tatar, yüklenici firmanın inşaata fiilen başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye Cumhuriyeti devletine salgın sürecinde Kıbrıs Türk halkı ve KKTC’ye verdiği destek için teşekkür etti.

Hükümetin salgın sürecinde bir acil durum hastanesi yapmak için harekete geçtiğini
ancak proje aşamasında önlerine çıkarılan birtakım engeller nedeniyle yapımına başlayamadıklarını söyleyen Başbakan Tatar, konuyu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a gereğinin yapılması için talimat verdiğini söyleyen Başbakan Tatar, “İnşasına başlanan acil durum hastanesi sağlık hizmetimiz için bir devrim niteliğindedir. Bu hastane sadece bugünün değil gelecekteki ihtiyaçlarımızı da karşılayacak bir donanım ve yeterlilikte olacaktır. Dünyada çok az ülkede olan acil durum hastanesi salgınla mücadele dışında her türlü olası felakete karşı halkımıza üst düzey sağlık hizmeti verecektir” dedi.

ERSİN TATAR İLE FAHRETTİN KOCA GÖRÜŞTÜ

Başbakan Tatar, Türkiye Sağlık Bakanı Koca ile projeleri ve işbirliği konularını ele aldı… Tatar, “Pandemi geçecek. Refah ve güven içinde yeni bir geleceğe yürümekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

KOCA: “LEFKOŞA’DAKİ YENİ HASTANE HER TÜRLÜ SAĞLIK HİZMETİNİ VEREBİLECEKTİR”

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Başbakan Tatar’a Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sağlık sisteminin daha da güçlenmesi için üzerlerine düşenleri yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Koca, “bilgi ve ilaç paylaşımı, talep edilmesi halinde hekim gönderme için gayretlerimiz sürecektir” dedi.

TATAR: “PANDEMİ GEÇECEK. REFAH VE GÜVEN İÇİNDE YENİ BİR GELECEĞE YÜRÜMEKTE KARARLIYIZ”

Başbakan Ersin Tatar da, başta Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya destek ve işbirlikleri için teşekkür etti.
Gerek pandemi süreci, gerekse de acil durum hastanesi sürecinde yapılanların, TC-KKTC arasındaki bağların ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösterdiğine işaret eden Tatar, Türkiye’nin sağlık yanında, ekonomik ve diplomatik desteğinin KKTC’nin güçlenerek varlığını devam ettirmesi ve dünyada hak ettiği yeri devlet olarak alabilmesi için son derece önemli olduğunu ifade etti.
Bu haber 698 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER