Tatar kazanırken Akıncı neden kaybediyor?

Son yapılan anketler, ikinci tura Başbakan Ersin Tatar ile kalacak Cumhurbaşkanı Akıncı’nın kaybedeceğini gösteriyor.

Son yapılan anketler, ikinci tura Başbakan Ersin Tatar ile kalacak Cumhurbaşkanı Akıncı’nın kaybedeceğini gösteriyor.
Peki Tatar kazanırken, Akıncı neden kaybediyor? Anketlerde bu sorunun cevabı da ortaya çıkıyor. İşte o cevaplar:
Başbakan Ersin Tatar’ın, Kıbrıs konusundaki tutarlı duruşu dikkat çekiyor. Halk, Sayın Tatar’ın ‘iki devlet’ yönündeki açıklamalarını destekliyor.
Bu nedenle Tatar, Kıbrıs Türk halkının dünyada hak ve menfaatlerini savunan bir lider profili ile öne çıkıyor.
Federasyon görüşmelerinin çöktüğünü ifade eden seçmen, Tatar’ın, ‘iki devletli çözüm’ vurgusu yapmasını destekliyor.
Kıbrıs Türk halkı elbette Başbakan Ersin Tatar'ın Türkiye ile iyi ilişkilerini karar verirken önemsiyor. Tüm anket sonuçlarında halkın Türkiye ile iyi ilişkilere önem veren ezici çoğunluğu net olarak görünüyor.
Pandemi sürecinde bir ara vaka sayılarının artması belirli sıkıntılara yol açmasına rağmen halkın önemli bir kesimi UBP ve Başbakan Tatar’ın bu konuda doğruları yapmaktan kaçınmadıklarına güveniyor ve ayrıca Türkiye ile işbirliği yapılarak sorunun daha az problemle atlatılacağını düşünüyor.
Türkiye’nin Ersin Tatar ve UBP ile uyumlu çalışması sonucu Lefkoşa’da 100 yataklı bir Acil Yardım Hastanesi’nin yapımına başlaması da halk arasında UBP ve Ersin Tatar lehine bir hava yaratıyor.
Anketlere göre KKTC halkı Tatar’ı samimi, içten, lider olma yolunda hızla ilerleyen, kendisinden biri olarak görüyor ve sıcak buluyor. Bunun yanında UBP’de yaşanan seçimi kazanmaya yönelik kenetlenme de Tatar’ı daha da güçlendiriyor.
O yüzden hem ilk turda hem de ikinci turda Tatar, yarışı önde bitiren isim oluyor.
Peki Akıncı neden kaybediyor?
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, seçim kampanyasını Türkiye karşıtlığı üzerine kurması halkın önemli bir kesimi tarafından yanlış bulunuyor.
Halkın önemli bir kesimi Türkiye ile iyi ilişkilerin bozulmasının Kıbrıs Türk Halkına her bakımdan zarar vereceğini düşünüyor.
Kısaca toplum, Akıncı ile Türkiye’nin Kıbrıs konusunda farklı hedefleri olmasını sorguluyor.

Kıbrıs Türk Halkı’nın büyük çoğunluğunun, garantörlükten yana olması, federasyon aleyhine bir tutum takınması Akıncı’nın ise hem Türkiye hem de halkın genelinin aksine hala federasyona sarılması kendisine pahalıya mal olacağa benziyor.
Bir de halkın yine önemli bir bölümü Akıncı’nın 5 yıllık sürede Kıbrıs konusunu halledemeyip yeni bir süre istemesini de kabul edilebilir bulmuyor. Bizden söylemesi…
Bu haber 5191 defa okunmuştur

:

:

:

: