MARAŞ’IN AÇILMASI İÇİN YOL HARİTASI HAZIR

UBP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Ersin Tatar, Maraş’ın açılması için yol haritalarının hazır olduğunu söyledi.
UBP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Ersin Tatar, Maraş’ın açılması için yol haritalarının hazır olduğunu söyledi.

Tatar, Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, Başkan Candan Avunduk ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

UBP’den yapılan açıklamaya göre görüşmede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ile UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu da hazır bulundu.
UBP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın ülke ekonomisine yön veren önemli bir ekonomik kuruluş olduğuna işaret ederek, üretim ve istihdam alanlarına katkıları nedeniyle odaya teşekkür etti.
Tatar, “Pandemi döneminde sizinle yakın çalıştık, özel sektörün ayakta kalması için, birlikte karar verdik, diyalog yürüttük.Ülkenin geleceğine yön verirken elbette sanayi odasının da görüşlerini almak gerekir” dedi.

Kıbrıs sorunu ile ilgili vizyonunu anlatan Tatar, “Alternatifler de masaya gelmeli, egemen eşitlik temelinde, yan yana iki devlet, kadife ayrılıkta ya da AB çatısı altında iki devlet olabilir. Maraş’ın açılması için yol haritamız hazırdır ”diye konuştu.

“KOSOVA SÜRECİ BİR YERDE BAŞLAYACAKTIR ”


UBP Genel Başkanı, Başbakan ve cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, cumhurbaşkanı olması halinde iki devletli çözümü masaya koyacağını söyledi.

UBP Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Tatar katıldığı bir televizyon programında, 50 yıl federasyona dayalı bir çözüm için boşa kürek çekildiğini, “yeni bir müzakere sürecinde 2 devletli çözüm dahil alternatiflerin mutlaka masada olması gerektiğini, kendisi seçilmesi halinde 2 devletli çözümü masaya getireceğini”söyledi.
Rum kesiminin, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni devam ettirmek ve adanın tek sahibi olmak istediğini söyleyen Tatar, “Temel istekleri adadaki ipleri ele geçirmektir. Bu tehlikeye müsaade etmemeliyiz” diye konuştu.

“KOSOVA SÜRECİ BİR YERDE BAŞLAYACAKTIR ”

Kosova modelinin Kıbrıs konusunun çözümünde bir model olarak gündeme gelip gelemeyeceğinin sorulması üzerine de Tatar, “Bu, zaman içerisinde olabilecek bir şey. Ama Türkiye’nin bizi tanıması 100 ülkenin bizi tanıması kadar önemlidir çünkü bütün işlerimizi Türkiye ile yapıyoruz. Kosova süreci gibi bir süreç bir yerde başlayacaktır…Bir yerde bizim ayrı devlet dediğimiz olay gündeme gelecektir. Bizim şu anda yapmamız gereken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni özellikle ekonomik olarak güçlendirmektir. Türkiye ile ilişkilerimizi daha iyi noktaya getirmemiz lazımdır. İstikrar içinde kalkınacağımız güvencesini halkımıza vermemiz lazımdır. Kıbrıs Türk halkı onurlu bir halktır ve bu yolda yürümesi lazımdır” dedi.
Bu haber 1250 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER