BANKALAR DEVLETİ DİNLEMİYOR

Ekonomist ve Vergi Uzmanı Kemal Özçakır, ADA TV’de İçsel Bakış programına konuk olarak Mine İçsel’in sorularını yanıtladı.
Ekonomist ve Vergi Uzmanı Kemal Özçakır, ADA TV’de İçsel Bakış programına konuk olarak Mine İçsel’in sorularını yanıtladı.

Hükümetin yayınladığı ekonomik paketleri ve son olarak açıklanan 600 Milyon TL’lik kredi paketini değerlendiren Özçakır şu ifadeleri kullandı;

“Çiftçi ve hayvancı için verilecek kredide 48 ay ödeme süresi 1 yıl ödemesiz, turizmcide ve genel işletmede 60 ay vadeli ve 1 yıl ödemezsiz şeklinde. Bu kıstaslara baktığımızda büyük işletmelerin maksimum 15 milyon kredi alabilmek için hesaplarında brüt hasılanın 100 milyon olması gerekiyor. Bizim ülkemizde bunu alabilecek çok nadir işletme var. Bunun dışında alabilecek şirket yok. Bir de genel işletmelere has bir paket var. O da yine brüt hasılanın %15’i şeklinde. Ancak burada 10 milyon en üst limit. %6’sını devlet ödeyecek %10.27’sini şirket ödeyecek. Bazı şartlar da var tabi ;çek yasağına giren şirketler bunlarda yararlanamayacak bir de TGA safhasına girenler alamayacak. Aynı zamanda 1 veya 2. kredi paketlerinden yararlananlar dışarıda tutulacak. Özellikle tarımcı ve hayvancı için kullanılacak kredinin de nerede kullanılacağı sorulmayacak aynı zamanda bankacılık prensipleri ve kuralları da geçerli olacak. Bir de bu portföy yayınlandı evet, ama nasıl? Önce tabi bir alt yapı oluşturuldu. Hükümet özel ve hizmet sektörü ile görüştü. Ve mutabık kalındı. Ayrıca Bankalar Birliği ve Merkez Bankası ile de görüşüldü. Ancak bunlar yayınlandıktan sonra KTTO Başkanı; “Bankalar Ticaret Odası müşterilerine sorun çıkarıyor” diye demeç verdi. Yani buradan ne anlaşılıyor; bankacılar genel bankacılık prensipleri ve kurallarının dışında kendi özel bankacılık kurallarını açıkladılar.

Verilecek krediler için devlet en basit açıklamasıyla “kefil benim” demesine rağmen, bankalar halen daha sorun çıkarıyor. Devlet ile bankalar karşı karşıya kalıyor. Bu da demek oluyor ki; bankalar devletin teminatını geçerli görmüyorlar.”
Bu haber 1877 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER