Kritik adımlar ve dönemeç

46 yıldır kapalı tutulan Maraş dün itibarıyla açıldı. Açılış kademeli olarak başladı. Sn Tatar’ın Ankara ziyaretinde de Maraş’ın açılma konusu görüşüldü. Türkiye’den de bu konuda destek alındı. Perşembe gününden itibaren de kısmen açılım oldu.

46 yıldır kapalı tutulan Maraş dün itibarıyla açıldı. Açılış kademeli olarak başladı. Sn Tatar’ın Ankara ziyaretinde de Maraş’ın açılma konusu görüşüldü. Türkiye’den de bu konuda destek alındı. Perşembe gününden itibaren de kısmen açılım oldu.
Kullanıma açılan bölgede özel bir mülk durumu söz konusu olmadığından da KKTC’yi zor durumda bırakacak bir durum şu an için söz konusu değildir. Kapalı olan alanda envanter çalışması yapılması ile gerekli adımlardan sonra kısmi bölümlerin açılması söz konusu olacaktır.
Ayrıca BMGK’de KKTC’nin kapalı olan Maraş’ın açılması konusu görüşülecek. Kapalı oturumda görüşülmesi bekleniyor. Bu konuda Guterres de tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiğini beyan etmişti. Lakin Kıbrıs Rum kesiminin tek taraflı Doğu Akdeniz adımlarını unutmuş olacak ki böyle talihsiz bir açıklama yapmıştır.
Sn Ersin Tatar bu attığı adımla ana vatan ile beraber aynı çizgide olduğunu deklare etmiş durumda. Sn Akıncı da tam tersi istikamette yürümektedir.
KKTC’de bu hafta sonu yapılacak seçimler öncesi atılan bu adım seçimlerde de seçmenlerin kafalarında olacaktır.
Özellikle alınan bu karar sonrasında hükümet ortağı HP lideri Sn Özersay’ın koalisyondan da çekilmesi sonucu hükümet düşmüştü.
Ortaya ilginç bir durum çıktı.
Sn. Özersay seçimler öncesinde böyle bir hareket yaparak Sn Akıncı’ya mı destek olmak istedi? Yoksa Ankara ve Lefkoşa arasında mutabık kalınan su projesi ve Kapalı Maraş durumlarına mı karşı çıktı? Sebebi nedir bilinmez dün aynı masada kahve bile içmem dediği iktidar ortaklarına son dakikada böyle bir manevra yaptı.
Takke düştü kel göründü..
Aslında Pazar günü yapılacak seçimler KKTC’nin de geleceğini şekillendirecek, ya olan duruma gelecek rıza gösteren yönetim devam edecek ya da Türkiye ile aynı doğrultuda KKTC’nin çıkarlarını savunan doğu Akdeniz’de anti KKTC manevralarına karşı Türkiye ile hareket eden görüş gelecek.
KKTC’nin jeopolitiği ve enerji koridorları konuları günümüz uluslar arası arenasında daha da etkili olmuştur. O bakımdan post modern tarih öncesi düşünceleri bir kenara bırakıp KKTC’nin geleceğinde rol oynacak bir seçime oy vermeye gideceğiz. O yüzden MARAŞ açılımı öncesinde hükümetten çekilen zihniyet KKTC’nin menfaatlerini kendi menfaatlerinin arkasında bırakmış olmuştur. Çünkü KKTC’nin bu kritik döneminde hükümetin faaliyetlerini sonuna kadar devam ettirip bir seçim arifesinde bu hareket HP’ye yakışmamıştır.
Neyse konumuza dönelim…
MARAŞ yapılan müzakerelerde bir başlık konusuydu. Başlı başına bir konuydu. Yani tarafların bir iradesiyle sonuca ulaşacaktı. Müştereken karar verilecek alanla ilgili KKTC kararını vererek iradesini ortaya koymuş oldu. Şahibeli alanlara özel mülklere dokunmadan bir manevra yapmış oldu KKTC. Turizme kazandırılması ile ilgili Maraş’ın canlandırılması hele ki uluslar arası anlamda canlandırılması , KKTC’nin geleceği bakımından önem teşkil etmektedir.
Aslında burada Avrupa’ya Türkiye üzerinden ve KKTC üzerinden güzel bir mesaj verilmiş oldu. Bizi saha dışında bırakırsanız biz de kendi göbeğimizi kendimiz keseriz demeye getirildi.
Maraş’ın tamamı açılması zaten şu an için söz konusu değil. Zor bir konu. Maraş sonuçta KKTC güvenlik kuvvetleri tarafından kontrol edilen bir alandı. Eğer bir uzlaşı olmayacaksa biz de böyle bir adım atarız anlamı da ortaya koyulmuştur. Bugün sahilin bir bölümünü biz açıyoruz. Eğer uzlaşı olmazsa biz de kendimize göre kendi politikalarımızı uygulamaya başlayacağız denilmek istenmiştir.
Hatırlayın ANNAN planı gibi bizim aleyhimizde görülen bir planda bile anlaşılamayan Rum yönetimine açıkça verilen bir mesajdır. ‘Anlaşılamayacaksa biz neden Maraş’ı kapalı tutalım?’ diye taraflara açık mesaj verilmiştir.
AB zirvelerinde Rum tarafının tek taraflı olarak AB’de temsil edilmesi ve KKTC’nin AB tarafından tanınmaması, Doğu Akdeniz konferasında temsil edilmemesi ve doğalgaz konusunda Rumların tek taraflı hareketleri bu hamleyi önümüze getirmiştir.
Aslında geç kalınmış bir hamledir lakin bir laf vardır. Zararın neresinden dönerseniz kardır! O bakımdan bu adımın da faydalarını ileriki günlerde anlayacağız.
Hafta sonu yapılacak seçimlerde son günlerde atılan adımları kafamıza koyarak sandığa gidelim . Şimdiden hayırlara vesile olmasını dileriz.

Bu haber 4521 defa okunmuştur

:

:

:

: