MAZBATASINI ALDI

Mazbatasını teslim alan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar:

Mazbatasını teslim alan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar:

YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar'a tutanağı teslim etti, resmi süreç başladı...

Mazbata töreni, pandemi süreci Covid-19 tedbirleri çerçevesinde Lefkoşa Mahkemeler bahçesinde düzenlendi.
Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, mazbatasını Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik’ten aldı.

YSK BAŞKANI ŞEFİK: “ERSİN TATAR’A YENİ GÖREVİNDE SONSUZ BAŞARI DİLER VE KUTLARIM”

YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, tutanak teslimi sırasında şöyle konuştu;
'Kendisini, Sayın Ersin Tatar'ı içten tebrik ederim. Seçim sürecinde birinci ve ikinci turda 3 binden fazla çalışanımız oldu. Pandemi koşullarında özverileri için teşekkür ederim... Bundan sonraki süreci açıklamak istiyorum: Bu tutanaktan sonra (resmi) netice başlamış olacak. Sayın Tatar, hali hazırda iki görevinden birini (Başbakan-Cumhurbaşkanı) üç gün içinde bildirecek... Aynı zamanda itiraz süreci de var: Çarşamba günü saat 17:00'a kadar… O saate kadar itiraz olmadığı takdirde süreç bitmiş olur. Netice de resmi gazetede yayımlandığı an bizim YSK olarak görevimiz biter. Ardından da ant içme töreni olacak... Sayın Ersin Tatar’a yeni görevinde yeniden sonsuz başarı diler ve kendisini kutlarım...”

ERSİN TATAR: “GÖREVİM, KKTC VE HALKININ MUTLULUK VE ESENLİĞİ İÇİN…”

Mazbatasını teslim alan KKTC'nin Beşinci Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar ise şöyle dedi;

“Ben de bu çalışmalarınızdan dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Kıbrıs Türk demokrasisinin nasıl çalıştığını da gösterdiniz… Sandıklardan Kıbrıs Türk halkının iradesinin çıkması bakımından da teveccühlerimi sunarım. Hayırlara vesile olsun… KKTC ve halkının mutluluk ve esenliği için, sorumluluk bilinciyle bu görevi en iyi şekilde yapacağıma dair inancımı belirtiyorum. Dünyaya da mesajımız; Kıbrıs’ta demokrasi vardır kendi devletinde yaşamına en iyi şekilde devam etmektedir...”


“Kıbrıs Türkü artık bir devlet sahibidir”

Seçilmesinin ardından bir Türkiye kanalına konuşan Ersin Tatar, “Rumlarla ortaklık Kıbrıs Türkünün kabul edeceği bir şey değildir. Kıbrıs Türkü artık bir devlet sahibidir” ifadelerini kullandı.

Tatar açıklamasında, “Rumlarla ortaklık Kıbrıs Türkünün kabul edeceği bir şey değildir. Kıbrıs Türkü artık bir devlet sahibidir” ifadelerini kullandı.

Ersin Tatar’ın yaptığı açıklamaları şöyle:

“Kıbrıs Türk halkı dünyaya egemenliğine çok önem verdiğini ve bu topraklarda bir anlaşma olacaksa mutlaka o anlaşmanın içinde kendi kendimizi yönetme hakkını hiçbir zaman elimizden alınamayacağını ve Türkiye ile ilişkilerimize fevkalade önem verdiğimizden dolayı garantörlük hakkının hiçbir zaman sulandırılmaması gerektiğini seçim kampanyası boyunca çok iyi anlattık. Karşımızdaki cephe bizi bu konuda çok eleştirdi fakat biz bu tuzakları anlattık. Kıbrıs Cumhuriyeti yerine Kıbrıs Federal Cumhuriyeti kurulacak ama onların özlediği bütün tutanaklarda var. Kıbrıs Federal Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı olacak Kıbrıs Türkleri iki oluşturucu devlet diyorlar ama hiçbir zaman tanımadıkları KKTC’nin yıllardır beri aldığı kararlar o yapı içerisinde bizlerin hakları, hukukları çürütülmesi durumunda halkımızın mağduriyeti meydana geldi. Biz de bunları anlattık. Türkiye ile ilişkiler bağlamında Türkiye’nin garantörlüğünün sulandırılmaması gerektiğini anlattık. Bütün bunları halk çok iyi dinledi, çok iyi anladı. Federal bir anlaşma için biz çok itildik çok atıldık. Bir anlaşmanın olması için her şeyi yaptık. Biz bu saatten sonra egemenlik temelinde bir anlaşmayı istediğimizi ortaya koymuş oluyoruz.

Biz önümüzdeki süreci Türkiye ile beraber değerlendirmek durumundayız. Bir 5’li konferanstan bahsedilmiştir.

Kendilerine göre bir cephe oluşturabilmek için bir strateji izlediler. Türkiye’yi seven sevmeyen diye bir noktaya getirmek doğru değildi. İşin nereye gideceğini çok iyi biliyorum. Rumlarla ortaklık Kıbrıs Türkünün kabul edeceği bir şey değildir. Kıbrıs Türkü artık bir devlet sahibidir. Ben söylemlerimde ‘artık yeter ayağa kalkıp yepyeni bir gelecek için birlikte yürümeliyiz’ dedi. Maraş açılımını da bu bağlamda esas itibarıyla bu söylediklerime bağlıyorum. Türk hükümetinin beni destekleyip Maraş açılımını gerçekleştirmiş olmamız çok isabetli olmuştur. Dünyaya bir mesaj vermiştir artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Halkın desteğini tüm bunları söyleyerek, bunları anlatarak gittik ve başardık.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, sandıklar açıldıktan 1 saat sonra beni kutladı ve tebrik etti. Türkiye’nin KKTC’ye ne kadar önem verdiğini ve bu seçim neticesinde KKTC halkına Türkiye’nin her zaman destek olacağını ifade etmiştir. Benim hükümet çalışmalarına değindi, başarılarımı ifade etti. Bir takım anayasal çalışmalara destek olacaklarını ve yakından izleyeceklerini ifade etmiştir. TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay aradı. O da bizimle çok yakın çalışmaktadır. Pandemi sürecinde Türkiye’nin çok desteğini görerek buraya geldik.”
Bu haber 1479 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER