UBP KURULTAY TARİHİNİ BELİRLİYOR

UBP Genişletilmiş Merkez Yönetim Kurulu ile Parti Meclisi bugün Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ile ortaya çıkan durumu ele alacak.
UBP Genişletilmiş Merkez Yönetim Kurulu ile Parti Meclisi bugün Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ile ortaya çıkan durumu ele alacak. UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, “Parti Başkanlığı için mümkün olan en kısa süre içinde seçim yapılması kararı alındı. Kurultay tarihimiz bugün karara bağlanacak” dedi. Ersan Saner, parlamentoda hükümet kurulamayacak noktaya gelinirse, erken seçimden başka çare kalmayacağını söyledi; UBP Kurultayı'ndan önce konuşulan hükümet modellerinin havada kalacağını ifade etti. Bu arada UBP Girne İlçe Başkanı Özdemir Berova, UBP’nin Genel Başkanı’nın seçilmesi adına Olağanüstü Kurultay’ın toplanacağı olası tarihin 1 Kasım olarak konuşulduğunu belirtti

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, kurultay tarihinin bugün parti meclisinde karara bağlanacağını dile getirdi.

Ulusal Birlik Partisi Genişletilmiş Merkez Yönetim Kurulu ile Parti Meclisi yarın Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ile ortaya çıkan durumu ele alacak.

UBP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, boşalacak olan Parti Başkanlığı için kurultayda yapılacak seçim tarihi yarın Parti Meclisi’nde karara bağlanacak...

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“UBP Meclis grubu bu sabah toplanarak Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirmiş ve bu toplantıda Genel Başkanımız, Başbakan Sayın Ersin Tatar’ın ant içerek Cumhurbaşkanlığı görevine başlamasıyla boşalacak Parti Başkanlığı için mümkün olan en kısa süre içinde seçim yapılması yönünde ağırlıklı bir görüş ortaya çıkmıştır.

Konu bugün saat 16.00’te Genişletilmiş Merkez Yönetim Kurulu toplantımızda, saat 17.00’dan itibaren de Parti Meclisimizde değerlendirilecek ve Genel Başkanlık seçimimizin yapılacağı kesin Kurultay tarihimiz Parti Meclisimizde karara bağlanacaktır.

Ulusal Birlik Partisi sorumluluklarının bilincindedir. Ülkemiz bir salgın sürecinden geçmekte ve ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır.

Halkımız müsterih olsun. Bizler birlik-beraberlik içinde Kurultayımızı gerçekleştirecek ve ülkemize, halkımıza hizmete devam edeceğiz.”


'KURULTAYDAN ÖNCE KONUŞULAN HÜKÜMET FORMÜLLERİ HAVADA KALIR'

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, parlamentoda hükümet kurulamayacak noktaya gelinirse, erken seçimden başka çare kalmayacağını söyledi; UBP Kurultayı'ndan önce konuşulan hükümet modellerinin havada kalacağını ifade etti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Ersan Saner, Parti Başkanlığı için kurultayda yapılacak seçim tarihi yarın Parti Meclisi’nde karara bağlanacağını ve hükümet formüllerinin de konuşulacağını ifade etti.

Yarın ki parti meclisinde gerekli kararların üretileceğini aktaran Saner, “Tüzük gereği 45 günlüğüne genel sekreterliğine görev verilir, kurultaya gidilir ve genel başkan seçilir. 45 gün içinde partiyi kurultaya götürmeniz gerekir. Bu süre içinde genel sekreter görevi kurultaya kadar taşır. Parti meclisinin yarın alacağı karar doğrultusunda parti başkanlığına vekalet edecek olan genel sekreter süreci tamamlayacak” dedi.

Hükümet etmek için 26 milletvekiline ihtiyaç olduğunu anımsatan Saner, “26 sayısını mecliste farklı formüllerle bulabiliriz” diye konuştu.

Reform hükümeti mi yoksa seçim hükümeti mi olacağı konusunun parti meclisinde ele alınacağını kaydeden Saner, “Birinci hedefimiz partinin, genel başkan olarak kimin tarafından yönetileceği konusunu netleştirmek. Bu görevi alabileceğine inandığımız arkadaşımızın hükümet kurabilmesi için öncelikle yine parti meclisinin onayına ihtiyacı olacak” ifadelerini kullandı.

Konuşulan hükümet modellerinin şu an karşılığının olmadığını söyleyen Saner, “Genel başkan veya vekalet edecek kişi belli olmadığından bu konu havada yapılan konuşmalar olarak kalacak. Aceleci olmayalım. Süreci hep birlikte edeceğiz. Hükümet alternatiflerini parti meclisimizde tartışmaya açacağız” dedi.

Erken seçim konusuna da değinen Saner, “Cumhurbaşkanlığı seçimini alan UBP erken seçime gitme konusunda korkusu olmaz. Ülkenin içinde bulunduğu şartlarda parlamentoda hükümet kuramayacak noktaya gelirsek, erken seçimden başka çare kalmayacak” diye aktardı.

Saner, kurultay ve hükümetin kurulması gibi nedenlerle Kasım ayının sonuna kadar sürecin hareketli geçeceğini belirtti.

Bu haber 1574 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER