KKTC’de yeni bir dönem

KKTC SEÇİMLERİNİ İYİ KÖTÜ ATLATTIK . ÖNÜMÜZDE KRİTİK SÜREÇLER VAR.

KKTC SEÇİMLERİNİ İYİ KÖTÜ ATLATTIK . ÖNÜMÜZDE KRİTİK SÜREÇLER VAR.
Bu seçimler sonucunda KKTC’de neler gördüm diye kendi kendime sordum
KKTC siyasi tarihi çok önemli siyasi karakterleri tarihimize yazdı. DR. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş gibi büyük şahsiyetleri hala anar dururuz. Anmaya da devam edeceğiz. Bu seçim sonrasında KKTC yeni liderini buldu. KKTC de hükümetlerin 1-2 yıllık ömürleri her seferinde dilimizdedir. Lakin bu sefer ciddi bir süreç başlıyor. Bu da yeni bir dönemin habercisi …
Sil baştan gördüğüm kadarıyla KKTC’de bir sistem oturtturulacak. Bu seçimlerde Türkiye karşıtlığını korlayanlar başarılı olamamıştı. Şimdi bu yeni dönemde kardeşlik ilkesi bağlamında ANAVATAN ile YAVRU VATAN ilkeleri çerçevesinde bir açılım daha güçlü bir şekilde sürdürülecektir.
Rauf Denktaş sonrası lider sorunu yaşayan KKTC halkında Ersin TATAR bu liderlik vasıflarını dolduracak pozisyona evrilmiş görünüyor. Bu yüzden halkta beklenti çok yüksek.
Bildiğimiz üzere Türkiye KKTC ‘yi tanıyan tek ülke . KKTC kurulduğunda Pakistan ve Bangladeş tanımasına rağmen BM baskıları sonrası kararlarını geri çektiler. İşte bu TATAR döneminde bu adımlar sıkı ve ciddi bir şekilde atılacağa benziyor.
1974’de kurulan KKTC devletini tanımayanlar 2020’den sonra bu fikirlerini değiştereceği izlenimini bu seçimlerde gördüm. 42 ülkeden basın, yakından canlı olarak seçimleri takibine almış durumdaydı. Neden bu seçimler bu kadar önemliydi? 42 Temsilci vardı. Bir bunu halkımız kendilerine sorsunlar. Kendi destekledikleri adayın gelmediğini gören bu aktörler TATAR döneminde kendi yaklaşımlarını değiştirmekten başka çareleri yoktur.
Hatırlarsak Tatar BM parametreleri için bir benzetme yapmıştı… Ne demişti. Federasyon görüşü bir ayet mi değiştirilmesin?. O yüzden bu dönemde bakış açısına bakarsak yeni bir gelişme ve yaklaşımların görüleceği ortada. Türkiye ile dost ülke olan KATAR, LİBYA , SUDAN, Ukrayna ve özellikle Azerbaycan’ın Karabağ sorununu çözdükten sonra KKTC ile ilişkilerini ileri seviyeye taşıyacağı kanaatindeyim.

KKTC’de yeni sistem sil baştan gelecektir. Eğitim , Tarım, Turizm, Kapalı Maraş konusu, müzakereler konusunda ciddi adımlar atılacaktır.
Yukarıda saydıklarımız 2020’den sonraki dönemde KKTC’de yeni dönemin habercisidir. Ankara ve Lefkoşa arasındaki görüşmeler ve gelişmeler neticesinde ortaya çıkan tablo bu durumdadır.
Türkiye ve KKTC 20-25’den bu yana ilk kez bu kadar siyasi olarak bir ivme yaşacağı döneme giriyor. Doğu Akdeniz’deki gelişmelere beraber tek yumruk olarak cevap vereceğimiz bir dönem kapıda.

TATAR’dan beklenti çok büyük.

Bu haber 7539 defa okunmuştur

:

:

:

: