15 KASIM’DA MARAŞ’TA PİKNİK YAPARIZ

Ankara’da Cumhurbaşkanı Tatar’ı ağırlayan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Kasım’da Maraş’ta piknik yapalım” derken, Kıbrıs’ta yeni dönemin işaretini de verdi: “Artık federasyon temelli yaklaşımı zaman kaybı olarak görüyoruz.”
Ankara’da Cumhurbaşkanı Tatar’ı ağırlayan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Kasım’da Maraş’ta piknik yapalım” derken, Kıbrıs’ta yeni dönemin işaretini de verdi: “Artık federasyon temelli yaklaşımı zaman kaybı olarak görüyoruz.”

FEDERASYON ZAMAN KAYBI

Cumhurbaşkanı Tatar’ı Beştepe’de görkemli bir törenle karşılayan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan, “Kıbrıs meselesinde önümüzdeki dönemde atılacak adımları ele aldık. Kıbrıs’ta gelinen noktada federasyon temeli yaklaşımı zaman kaybı olarak görüyor, iki devletli seçeneğin masaya getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

15 KASIM’DA İADE-İ ZİYARET

KKTC’nin kuruluş yıldönümü 15 Kasım’da adaya bir ziyarette bulanacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem törenlere katılmak hem de pandemi hastanesinin açılışında yer almak istediğini söyledi. Törende TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na seslenen Erdoğan, “Sayın Çavuşoğlu Kapalı Maraş’ta piknik yaparız” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Tatar da Erdoğan'a “inşallah” yanıtını verdi...

5’Lİ TOPLANTI SON ŞANS

Ortak basın toplantısında ilk sözü alan Cumhurbaşkanı Tatar, 'Türkiye’nin beşli konferans önerisi, Kıbrıs konusunda bir anlaşma için son şanstır' dedi. Tatar şöyle konuştu: Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin ele alınması için KKTC'nin de katılacağı bir konferans öneriniz bize göre gerçekçi ve yapıcıdır. Hidrokarbonlar konusu Kıbrıs Türk tarafı için bir samimiyet testidir” dedi.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Son iki yılda Türkiye ile imzalanan iki mali protokol, pandemi hastanesi, kopan su taşıma boru hattının yenilenmesi gibi pek çok konuyla ilgili Erdoğan’a teşekkür eden Tatar, Ercan Havaalanının bitirilmesi, yeni ekonomik atılımlar için de destek istedi. Tatar, “Sizlerin desteği ile önümüzdeki dönemde daha fazla dış temas yapmak, tezlerimizi anlatmak istiyoruz” diye konuştu.

“Federasyon temelli yaklaşımı zaman kaybı olarak görüyoruz”


KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'la ortak basın toplantısı düzenleyen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, federasyon temelli bir görüşmenin anlamsız olduğunu ifade etti.

Tatar'ı tebrik eden Erdoğan'ın satır başları şöyle;

“Doğu Akdeniz’de son dönemde yaşanan gerilimleri ele aldık. Türk tarafı adil kalıcı sürdürülebilir çözümden yanadır. Bu konuda iyi niyetli yaklaşımla adımlar attık. Sadece Türk tarafının çabası kafi değildir. Rum tarafını (buna) niyetinin olmadığı aşikârdır. Müzakerelerdeki başarısızlıkların nedeni bu uzlaşmaz tutumdur. Rumlar gasp ettikleri devleti paylaşmak istemiyorlar. Yarım asırlık müzakere sürecinde
mevcut parametrelerle bir yere varılacağı anlaşılıyor.

Crans Montana sonrası federasyonun artık geçerli olmadığını yeni fikirlere ihtiyaç olduğun vurguladık. Gecen sürede de haklılığımız ortaya açıktı. Federasyon temeli yaklaşımı zaman kaybı olarak görüyor, iki devletli (seçeneğin) masaya getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kapsamlı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Kıbrıs meselesinde önümüzdeki dönemde atılacak adımları ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ele aldık.

Türk tarafı Kıbrıs’ta adil ve sürdürülebilir bir çözümden yanadır. Sadece Türk tarafının çaba göstermesi çözüm için kafi değildir. Rum tarafının eşit ortaklığı temelinde çözüm niyeti yoktur. 50 yılı aşkındır devam eden müzakerelerin başarısız olma sebebi Rumların zihniyetidir. Rumlar gasp ettikleri devleti, Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istemiyor.

Rum tarafı eşit ortak görmediği için hidrokarbon iş birliğine yönelik çağrıları yanıtsız bıraktı. Rum tarafı azınlık olarak görmek istediği Kıbrıslı Türklerin haklarını gaspetmeyi sürdürüyor. Zaten iki ayrı devlet vardır. İki halkın barış ve refah içinde yaşayabilecek çözümün temeli adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Federasyon temelinde müzakereler zaman kaybı. İki devletli çözümün gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye’nin çözüm iradesi bakidir. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Maraş açılımı gibi konularda görüş alışverişinde bulunduk.

Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığımızı korduğumuz gibi, Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve menfaatlerini de savunuyoruz. Doğu Akdeniz’deki mevcut durumun nedeni uyarılarımızı ve yapıcı önerilerimizi dikkate almayan Rum-Yunan ikilisidir. Bu bölgede iştihahı kabaran uluslararası şirketler de bu oyunun parçasıdır.

Artık bu oyun bozulmuştur. Bölgede Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkünü hesaba katmayan bir girişim başarılı olamaz. KKTC-TC iş birliğinin güçlenmesi için atılacak adımları konuştuk. Türkiye, KKTC’nin gelişmesi için her türlü çabayı göstermeye devam edecektir. Kıbrıs Türkü her daim Türkiye’yi yanında bulacaktır.'

ERDOĞAN: 'MARAŞ’TA PİKNİK YAPMAKTA FAYDA VAR'

Ankara’da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortak basın açıklamasında Maraş da gündeme geldi.

Maraş açılımına değinen Erdoğan, “Kapalı Maraş’ta piknik yapabiliriz” dedi...

Cumhurbaşkanı Tatar da Erdoğan'a “inşallah” yanıtını verdi...

Erdoğan, '15 Kasım'da KKTC'ye bir ziyaretimiz olacak.' dedi.


Bu haber 1578 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER