'Maraş'

Her gün binlerce hayal kurarsın ve hiç biri gerçek olmaz. Ama Bir sabah uyanırsın ve o hayal ettiklerin. Sonunda gerçek olur.

Her gün binlerce hayal kurarsın ve hiç biri gerçek olmaz. Ama Bir sabah uyanırsın ve o hayal ettiklerin. Sonunda gerçek olur.

O gerçeği yaşadıkça hiç bir hayale sığmaz.

Bugün içimde karışık, bir o kadar da, farklı duygularla sizlere Kapalı Maraş’tan bildiriyorum Evet bir zamanların Las Vegas’ı, Sophia Loren’den, Bridget Bardot’a dünya starlarının ikamet ettiği, efsane eğlence ve turizm merkezinden görüntüler paylaşıyorum. Maraş, diğer ismiyle “hayalet şehir”, Mağusa sınırları içinde ve modern mimarisi ile dünyanın en lüks turizm merkezlerinden birisiydi. Kıbrıs’ın gözde bölgelerinden diğer adı Varosha olan Maraş, Akdeniz'in Las Vegas'ı incisi olarak biliniyordu. Kapalı Maraş'ta 1974'ten önce 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu. Rum turizminin yüzde 58'i bu bölgedeydi. 3 bin ticari birim, 99 eğlence merkezi, 143 Yönetim ofisi, 4 bin 649 özel ev, 21 banka, 24 tiyatro ve sinema, Ah Ah o sanatsal merkezleri. 380 bitirilmemiş inşaat, İngilizce, Yunanca ve Türkçe 8 bin 500 kitabın olduğu bir kütüphane. Aydınlığın evi. Sekiz kilometre uzunluğunda kumsalı olan Maraş, Yani diğer adı Altın sahili. Eşi benzeri olmayan bir sahil.

1974'ten önce yukarıda da bahsettiğim gibi Akdeniz’in Las Vegas'ı olarak biliniyordu. Şimdilerde 'Hayalet Şehir' diye nitelendirilen şehir, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası BM Güvenlik Konseyinin aldığı karar uyarınca iskâna kapatılmıştı. Maraş'ın eski hâline dönüşü için yaklaşık 10 milyar doların yeterli olacağı hesaplanıyor. Bu arada zamanında Maraş’ta bulunan, İngiliz Kraliyet ailesinin yaptığı Golden Sands Hotel, rivayete göre dünyanın ilk 7 yıldızlı otelidir.Otelin içinde ulaşımı sağlayan bir de raylı sistem bulunmaktadır.

Son günlerde atılan bu güzel adım Kıbrıs turizme çok büyük canlılık yaşatacağına inanıyorum.

Sizi Seviyorum.

 


Bu haber 14514 defa okunmuştur

:

:

:

: