19 MAYIS

Özgürlük bağımsızlık savaşının başlangıç tarihidir 19 mayıs. Osmanlı imparatorluğu emperyalist ülkeler tarafından parçalanıp bölündükten sonra büyük ATATÜRK

Özgürlük bağımsızlık savaşının başlangıç tarihidir 19 mayıs. Osmanlı imparatorluğu emperyalist ülkeler tarafından parçalanıp bölündükten sonra büyük ATATÜRK ve silah arkadaşları kurtuluş mücadelesinin Anadoludan başlatılması öneminin gerçeği ışığında BANDIRMA vapuru ile SAMSUNA çıkmış ve ilk mücadele kıvılcımı da atılmış olur. Türk milleti yokluk ve sefalet içerisinde dünyada eşi görülmemiş bağımsızlık savaşı verir vatanı işkal kuvvetlerinden temizler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı bağımsız bir ulus devlet olarak dünyada yer almasıda çok kısa bir sürede de gerçekleşmiş olur. Türkiye Cumhuriyeti sürekli gelişen büyüyen ve bulunduğu bölgede jeo stratejik bir öneme sahip bir ülke konumundadır. Anavatanın bu özellikleri neticesinde de birçok emperyalis güçler TÜRK milletinin direncini kırmak için çok büyük oyunlar oynamaktadırlar. Bu oyunlar silahla da olmakta ancak günümüz çağında etkili silahın dğer yönüde siyaset olmaktadır.

Büyük ATATÜRK 19 MAYIS’ı genlik ve spor bayramı ilan edilmesinin önemini yaklaşık bir asır önce nekadar doğru tesbit ettiğini birkez daha vurgulamak istedim. Özgürlük mücadelesi başlangıç tarihi olan 19 MAYIS gençliğe bayram olarak emanettir ve bu meşaleyi gençten gence yüz yıllarca taşımanın sorumluluğunu da ATATÜRK gençliğe emanet etmiştir.

Bugün bakıyorum da KIBRIS ve TÜRKİYE üzerinde oynan oyunlar TÜRK milletinin direnişini kırmak ve bir asır önce başaramadıkları oyunu tekrar sahneye koymaktır.

Büyük ülke olmak ve güçlü olmanın da faturası oluyor maalesef  burada da üzerimizde oynan oyunları görmek fırsatını yaratmaktadır.

Kıbrıs’ta AB merkezli oynanan bu oyunların esas amacı KKTC halkının direncini kırmak ve AB üyeliği ile de kurulan devleti ortadan kaldırmak ve doğu Akdenizde stratejik öneme sahip KIBRIS adası üzerinde TÜRKİYE’nin etkinliğini kırmaktır, emperyalist güçlere göre önemli olan da TC’ yi Akdenizden uzak tutmak olsa gerek.

Geçen yıl KKTC’de kutlanan 19 mayıs bayramı bazı öğretmen sendikalarının grev uygulaması neticesinde gerçekten de çok sönük geçmişti bu krizi yönetemeyen eğtim bakanının derhal istifa etmesi gerekirdi ancak o istifada olmadı etik icabı olması gerekirdi.

19 MAYIS ruhunu yaşatmak bu günlerde ve her zaman çok önemli bu idrak etmek olgunluk ve erdemdir ne mutlu bu önemli günleri yaşayıp yaşatanlara.

Toplumların benliğini kaybetmeden yaşaması kültür ve milli birliği korumalarındaki en önemli etkenlerin başında milli günlere sahip çıkıp yaşatmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum, bu düşüncelerle 19 mayısı kutlar, toplumun bu önemli günden birkez daha ders çıkarmasını ümit ederim.
Bu haber 666 defa okunmuştur

:

:

:

: