Ekonomist dergisinin kapakları

Bazen köşemden bahsetmişimdir, Ekonomist dergisi her yıl 1 yıl boyunca olabilecek olayları resimlerle,simgelerle anlatmaya çalışıyor.

Bazen köşemden bahsetmişimdir, Ekonomist dergisi her yıl 1 yıl boyunca olabilecek olayları resimlerle,simgelerle anlatmaya çalışıyor.

2020 de olabilecekleri daha önceden sizlere aktarmıştım. Lakin 2021 i anlatan kapak gerçekten ilginç..

Bir kumar oyunu tema olarak seçilmiş…

Birçoğunuz bilirler SLOT makinelerini. Para atılır ve kol aşağı çekilir. Tema bu şekilde bizlere verilmiş. Verilen resimde simgeler rastgele verilmemiş, aksine özenerek verilmiştir. Ekran da ki simgeler dönerken belirsizleşir. Simgeler durmaya yakın olunca belirginleşmeye başlar. İşte 4 bölmede ki simgelerden 2.olan bölüm de ki simgeler en net olanı diğerleri net olarak değil de dönüyor gibi görünüyor. Kısacası 2. Bölüm dönmesini tamamlamış olarak gösteriliyor. Ekranın ortasına gelen kısımda Joe Biden gösterilmektedir. Biliyorsunuz BİDEN seçimleri kazanmıştı. Bunun dışında 2. Kısımda tik tok simgesi görülüyor. Biliyorsunuz Çinli firmanın uygulaması olan TİKTOK ABD de yasak! Hemen onun üstünde ABD Bayrağının 2 ye bölündüğü görülüyor. Seçimler de 2 aday arasında kıyasıya bir mücadele sürüyordu. İşte 2. Bölümde gerçekleşen olayları görüyoruz.

Bölüme baktığımızda aşı ve Korona virüsü simgeleyen resimler var. Özellikle bebeklerin maskeli olabileceği ile ilgili resimler de var. Ama orada da bir belirsizlik var. Çünkü Slot orada durmamış görülüyor. 3.bölümde Çin bayrağı, Dolar ve Temiz çevre simgeleri var.Doğal enerji simgeleri var. Biliyorsunuz Pandemi sonrasında doğa biraz nefes aldı. Hava temizlendi. Doların etkisini yitirebileceği gösteriliyor. Çünkü petrol yerini elektrik ve doğal enerjiye bırakacaktır. 4. Kısımda dikkat çeken bir simge de video resimidir. Pandemi ile dünyanın uzaktan bir şekilde entegre şekilde internet üzerinden hareket edeceğini, öyle de olduğunu gösteriyor. Dijital dünyaya geçeceğimizi gösteriyor olabilir. Orman yangınları simgesi ve ekonomi gibi simgeler de bu bölümde mevcut. Bu söylediklerim varsayım olabilir lakin SLOT makinesinin çubuğunda dünya simgesi bulunmaktadır.

Ekonomistin bir kapağında da dünyanın mücadelesi sergilenmişti. Lakin boks ringinin dışında bekleyen küresel ısınma resmi sergilenmişti.Ekonomist dergisinin bu kapağı aslında oyun kurucuların fikirlerini bizlere aktarmış. Dünyayı kumar makinesi olarak görenlerin fikirleri bunlar. Ama olur mu olmaz mı ? bilemeyiz. Zamanla hepsini göreceğiz.


Bu haber 21627 defa okunmuştur

:

:

:

: