Ersan Saner’in liderlik testi

Her ne kadar Tufan Erhürman dün hükümeti kurabilmek için UBP dışındaki partilerin başkanlarıyla yemekte bir araya gelip son kozunu oynadıysa da, CTP’nin bu hükümeti kuracağına olan inanç giderek azalıyor.

Her ne kadar Tufan Erhürman dün hükümeti kurabilmek için UBP dışındaki partilerin başkanlarıyla yemekte bir araya gelip son kozunu oynadıysa da, CTP’nin bu hükümeti kuracağına olan inanç giderek azalıyor.
Erhürman’ın en geç pazartesi günü bir netice elde edemezse hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a iade edeceği iddia ediliyor.
Peki hükümet neden kurulamıyor?
Bu sorunun ardındaki en temel iddia, UBP ile HP’nin hükümeti kurmak için anlaştığı, son birkaç gündür yaşananların ise sadece tiyatrodan ibaret olduğudur.
Eğer durum böyleyse elbette herkesin aklına gelecek ilk soru, “o halde UBP ile HP neden sıra CTP’ye geçmeden hükümeti kurmadılar” olur…
Ya da daha en başında soralım.
Madem anlaşacaklardı, bu hükümet daha en başından yani cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce 6 Ekim tarihinde neden bozuldu?
Tüm bu soruların mantıklı bir izahı yapılmazsa seçmenin yaşananları hazmetmesi zordur.
UBP ile HP arasındaki ilk tur görüşmelerde UBP Genel Başkanvekili Ersan Saner’in haklı olarak Ayşegül Baybars’ın İçişleri Bakanlığı’nı veto ettiği ve HP ile UBP arasındaki görüşmeleri çıkmaza sokan başlıca nedenin bu olduğu ileri sürülüyor.
Şu an ise UBP’de oturduğu genel başkanlık koltuğunu sağlamlaştırmak için şiddetle başbakanlık koltuğuna da ihtiyaç duyan Ersan Saner’in, Ayşegül Baybars’ın İçişleri Bakanı olarak göreve devam etmesine gözlerini kapatabileceği ileri sürülüyor.
Eğer bu iddia doğruysa UBP yönetimini şimdiden uyarıyoruz.
Yaptığı hatalarla kendi partisinin yüzde 19’larda olan oy oranını 3 yıllık İçişleri Bakanlığı icraatıyla yüzde 5’lere düşüren Ayşegül Hanım, UBP’nin de başını yakabilir.
Başta rant planı olarak imar planı olmak üzere UBP tabanında büyük rahatsızlıklara yol açan Ayşegül Baybars’ın hataları artık sadece kendi hanesine ya da partisine değil, UBP’ye de yazılır.
Anketlerde bile geçtiğimiz dönem UBP-HP koalisyonunun en başarısız bakanı olarak öne çıkan Ayşegül Baybars’ın İçişleri Bakanlığı, UBP Genel Başkanvekili Ersan Saner’in hanesine de kırık not olarak yazılır.
Ersin Tatar, Ayşegül Hanım’ın başta imar planı olmak üzere yaptığı hiçbir emrivakiye boyun eğmedi. Bunun ödülünü Cumhurbaşkanlığı seçiminde elde ettiği zaferle aldı.
Ersan Saner’in Ayşegül Hanım’la ilgili izleyeceği yol da onun liderliği için test niteliğinde olacaktır. Bizden söylemesi…
Bu haber 12188 defa okunmuştur

:

:

:

: