Yüzde 3’lük HP’nin seçim korkusu

Halkın Partisi yetkili kurulları dün geç saatlere kadar “dörtlü koalisyona mı girilsin”, yoksa “UBP ile yeniden mi denensin” tartışmasını yaptı.

Halkın Partisi yetkili kurulları dün geç saatlere kadar “dörtlü koalisyona mı girilsin”, yoksa “UBP ile yeniden mi denensin” tartışmasını yaptı.
Aslında bu tartışma yapılırken, erken seçim korkusu HP’nin bütün milletvekillerini sarmış vaziyetteydi.
Seçime girerken bağımsız olduğunu da iddia etse herkesin HP’nin doğal lideri olarak gördüğü Kudret Özersay, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 5.74 oy alınca herkes nerede hata yaptığını aramaya başladı.
Oysa hatanın mimarı hemen yanı başlarında oturan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve onun izlediği adaletsiz politikalardı.
Ancak bu gerçeği tespit edebilmek, partiden istifayı da gerektirecek cesur çıkışlar gerektiriyordu.
Güzelyurt İlçe Başkanı Reşat Kansoy gibi bu cesareti gösterenler de oldu.
Ancak HP’de çoğunluk sessiz kaldı. Özellikle HP’li milletvekilleri Ayşegül Hanım’a boyun eğmeyi tercih etti.
Elbette bu saatten sonra iki seçenek vardı.
Ya Ayşegül Baybars’ın siyaseten kellesini verilecekti. Ya da erkene seçimi mümkün olduğunca öteleyip iktidarın nimetlerinden faydalanmayı seçeceklerdi.
HP ikincisini tercih etti.
CTP’li Kutlay Erk, dün Ada TV’de yaptığı açıklamada şu an bir erken seçim olsa yenik çıkacak ilk partinin HP olduğunu söyledi.
Elbette haksız değildi.
Normalde bir partinin başkanı partisinden fazla oy alır. Partizan olmayan oyları da karma oy sistemi içinde alma şansı yüksektir.
Bu kapsamda değerlendirildiğinde Özersay yüzde 5.74 oy alıyorsa, HP için yüzde 3 bile iyimser bir tahmin olacaktır.
Parti Meclisi toplantısı ardından HP Genel Başkan Vekili Yenal Senin yaptığı açıklamada dörtlü koalisyon formülünü görüşme kararı aldıklarını açıkladı.
Siyaset önümüzdeki günlerde sürpriz kararlara gebe. Hep beraber izleyerek göreceğiz…


Bu haber 10786 defa okunmuştur

:

:

:

: