HP’de kazan kaynıyor

Bugün itibariyle 57 gündür hükümet yok. Bir çok sorun askıda. Gözler, 6 Ekim’den hükümetten çekilerek ülkedeki yönetim kaosunun fitilini ateşleyen Halkın Partisi’nde.

Bugün itibariyle 57 gündür hükümet yok. Bir çok sorun askıda. Gözler, 6 Ekim’den hükümetten çekilerek ülkedeki yönetim kaosunun fitilini ateşleyen Halkın Partisi’nde.
Çünkü Halkın Partisi hafta başında yaptığı toplantıda net bir açıklama yapmadı. “HP hükümeti 4’lü mü kurmak istiyor yoksa UBP ile mi devam etmek istiyor” soruları yine havada kaldı.
Kulislerden edinilen bilgiye göre, “kim daha fazla verirse ona giderim” diye bir görüntü veren Halkın Partisi, bir yanda CTP ile dörtlü koalisyon görüşmelerini yürütürken, diğer yandan UBP ile bağını koparmıyor.
Hatta HP’nin UBP’den bir bakanlık daha kopararak dört bakanlık aldığı ve yanında bonus olarak Meclis Başkanlığı’nı da istediği ileri sürülüyor.
Peki Halkın Partisi’nin gönlünü kim edecek?
UBP mi, CTP mi?
Yakında bu sorunun yanıtını alacağız.
Nitekim TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “1-2 gün içerisinde gidilecek köyün minaresi görünür” diyerek kendisinin de bu konuda sabrının kalmadığını işaret etti.
Özyiğit, 1.5 yıl önce bir anda dörtlü koalisyonu bozan Özersay’a dönük olarak da “Parti olarak hemen ‘vay Kudret Hoca hoş geldin’ diyecek değiliz” diyerek, Halkın Partisi’ne güvenmediğini de deklare etti.
HP’nin dörtlü koalisyondan talepleri, bakanlık pazarlıkları CTP Genel Merkezi’nde dün 3.5 saat süren gizli bir toplantıda ele alındı.
Bu toplantının hemen ardından CTP Genel Başkanı Erhürman, Merkez Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırdığına göre, talepler tek tek görüşülecek.
Her ne Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, 4’lü koalisyon görüşmelerinin olumlu gitmediği yönünde duyumlar aldığını söylese de kazın ayağı öyle değil.
HP’de bakanlık ve milletvekili koltuğu olmayan, sol kanada yakın bir grup, bir an önce erken seçim şartıyla dörtlü koalisyonun kurulmasını arzu ediyor.
HP’nin yüzde 5’lik seçim barajını aşamayacağı endişesiyle erken seçim korkusu yaşayan bazı HP’li vekiller ve bakanlar ise koltuklarının keyfini biraz daha sürmek istiyor.
Bu yüzden erken seçim tarihi belli olan bir hükümet değil, UBP ile barışıp yeninden icraat hükümeti kurulmasını istiyorlar.
Kısaca parti ikiye bölündü, HP’de adeta kazan kaynıyor.
Ülkenin geleceği ne yazık ki, halktan tamamen kopmuş, kuruluş ilkelerinden uzaklaşmış, kendi koltuğunun sevdasına düşmüş birkaç HP’li bakan ve milletvekilinin eline düşmüş vaziyette.
Halk bu gerçeği görüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları, kızgınlığın ilk işaretiydi. Yakın gelecekte bir erken seçim ise HP’ye asıl ağır darbeyi vuracak.
Korkunu ecele faydası yok. HP ya çürüklerini ayıklayıp toparlanacak ya da yok olmaya mahkum olacak. Bizden söylemesi…

Bu haber 10679 defa okunmuştur

:

:

:

: