HP adalet ilkesini unuttu

CTP ve TDP’nin ardından HP de dörtlü hükümet için ilkelerini açıkladı. Ancak bugüne kadar yaptığı “ilkesiz siyaset” nedeniyle kimseyi sözlerine inandıramadı.

CTP ve TDP’nin ardından HP de dörtlü hükümet için ilkelerini açıkladı. Ancak bugüne kadar yaptığı “ilkesiz siyaset” nedeniyle kimseyi sözlerine inandıramadı.
Serdar Denktaş’ın oğluna verilen arazinin iptalini isteyerek kendisini temize çekmeye çalışan HP, 3 yıla yaklaşan icraatlarıyla inandırıcılığını tamamen yitirdi.
HP’ye yönelik bu güven erozyonu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kudret Özersay’ın oy oranıyla da ortaya çıktı.
Partiye yönelik bu güven bunalımının başlıca mimarı şüphesiz İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve onun 3 yıl boyunca izlediği politikalardır.
HP’de bugüne kadar pek çok istifayla bu güvensizlik ortaya kondu. Ancak koltuğunu yapışıp kalanlar, gidenleri suçlayarak, parmağının arkasına saklanmayı tercih etti.
HP’de Güzelyurt İlçe Başkanlığı’nda istifa ederken parti yönetimine adeta manifesto gibi bir metinle çıkışan Metin Kansoy ne demişti?
Halkın Partisi, iktidar sürecinde yapılan icraatlarda; toplumun tamamının yararını esas almadı.
Halkın Partisi topluma vaat ettiği; “İyi Yönetim, Sosyal Adalet ve Eşitlik” gibi temel ilkelerinden uzaklaştı.
Halkın Partisi’nin Parti Programında yazılan ilkeler ve Seçim Manifestosu’nda belirtilen mücadele hedeflerine inanç kalmadı.
Eşitlik, adalet, demokrasi, özgürlük kavramlarının geliştirilebilmesi için Halkın Partisi’nin politikalar üretebileceğine olan umutlar tükendi.
Halkın Partisi’nde tutarsızlık, alışkanlık haline geldi.
Yurttaşın, ülke sorunlarına rasyonel çare üretebilecek tutarlı, istikrarlı, hızlı politik açılımlara ihtiyacı var. Halkın Partisi söz konusu ihtiyaçları karşılayabilecek samimiyetten uzaklaştı.
Partidaş ayrıcalıklar, liyakatın göz ardı edildiği atamalar, Anayasanın eşitlik ilkesi ile örtüşmeyen istihdamlar; ülke ekonomisini ve kamu vicdanını derinden yaraladı.
Söylenen neyse hep tersi yapıldı.
Kişisel hırs ve hayaller, toplumsal varoluş çabasına gölge düşürdü.
Onlarca yapısal ve ekonomik sorunlar çözüm beklerken, parti hedefleri, kişiselleştirildi.
Sebepsiz bozulan ve kurulan hükümetlerde, “toplumsal mücadele, refah ve irade” gözetilmedi
İyi Yönetim İlkesi ve Sosyal Adalet İlkesi unutuldu.
Toplumun tamamının yararı prensibi esas alınmadı.
Yukarıda saydığımız bu sözler bize ait değil, birkaç ay önce Halkın Partisi’nden istifa eden Güzelyurt İlçe Başkanı Reşat Kansoy’a ait.
Hükümet görüşmelerinde ilkeden söz eden Halkın Partisi yönetimi, o ilkeleri bize değil kendi tabanına anlatsın. Çünkü bu saatten sonra inandırıcılıkları kalmamıştır. Bizden söylemesi…

Bu haber 10857 defa okunmuştur

:

:

:

: