KARANTİNASIZ GİRİŞLER ASKIYA ALINDI

Son günlerde 3 günlük gelişlerden kaynaklanan vakalarda artış olması nedeniyle Sağlık Üst Kurulu yeni karar aldı.
Son günlerde 3 günlük gelişlerden kaynaklanan vakalarda artış olması nedeniyle Sağlık Üst Kurulu yeni karar aldı. Sağlık Bakanı Ali Pilli, 14 gün süreyle 3 günlük gelişlerin askıya aldıklarını açıkladı. Yılbaşındaki gelişlerle ilgili karar daha sonra verilecek. Yılbaşı akşamı ile ilgili kutlamalarda yapılacak etkinliklerin kişi sayısı sınırlandırıldı. 300 m2 ve üzeri 100 kişi - 100-300 m2 alanların maksimum 50 kişi - 50-100 m2 alanların maksimum 30 kişi olacak şekilde düzenleme yapılacak.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, artan koronavirüs nedeniyle yeni tedbirler alındığını belirterek “14 gün süreyle 3 günlük gelişler askıya alındı” dedi.


Son günlerde 3 günlük gelişlerden kaynaklanan vakalarda artış olması nedeniyle Sağlık Üst Kurulu ve Sağlık Bakanlığı yeni bir karar aldı.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, 14 gün süreyle 3 günlük gelişleri askıya aldığını belirterek, detaylı açıklama yapılacağını söyledi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan diğer kararlar şöyle: 

1. Yılbaşı akşamı ile ilgili yapılacak kutlamalarda yapılacak etkinliklerin kişi sayısı sınırlandırılmıştır. 300 m2 ve üzeri 100 kişi - 100-300 m2 alanların maksimum 50 kişi - 50-100 m2 alanların maksimum 30 kişi olacak şekilde düzenleme yapılması gerekmektedir. 

2. Hava ve gemi yolu ile ülkemize gelmek amacıyla bilet kesecek kişilerin ilgili şirketler tarafından HES kodlarının kontrol edilerek geliş biletlerinin kesilmesi gerekmektedir. HES kodunda temaslı ve/veya Koronavirüs pozitif olduğu belirlenen kişilere bilet kesilmemesi gerekmektedir. Ülkeye girişte yapılan 2. PCR sonucu Koronavirüs pozitif çıkan kişilerin HES kodunda Koronavirüs pozitif olduğu ve/veya temaslı olduğu saptanan kişilere bilet kesen şirketlere Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında cezai işlem uygulanacaktır.

3. 08.12.2020 saat 00:01 ile 23.12.2020 saat 23:59 tarihleri arasında ülkemize düzenlenecek charter seferlerde, özel uçaklarda, tarifeli seferlerde ve gemi yolu ile ülkemize giriş yapmak amacıyla 3 gün ve daha kısa süreli karantinasız giriş uygulaması iptal edilmiştir. Söz konusu tarihler arasında ülkemize karantinasız girişler durdurulmuştur. 

4. Karantina, test ücretleri ve hastane masraflarının ödenmesi konusunda yetkili Maliye Bakanlığı’dır. 5. Komitemiz 11 Aralık 2020 tarihinde yeniden toplanarak kısıtlamalar ve yılbaşı dönemi öncesi düzenlenecek uçuşlar ile ilgili değerlendirme yapacaktır.
Bu haber 2063 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER