Rant hükümeti kurmayın!..

Bugün Cumhurbaşkanı’ndan hükümeti kurma görevini alması beklenen UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner çok dikkatli olmalı.

Bugün Cumhurbaşkanı’ndan hükümeti kurma görevini alması beklenen UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner çok dikkatli olmalı.
Eğer iki ay önce hükümetten çekilen, 15 gün önce de kendisiyle yeni bir hükümet kurmayı reddeden Halkın Partisi ile sağlıklı bir hükümet kurabileceğini düşünüyorsa büyük hata eder.
UBP-HP hükümeti başarılı olsaydı ve iyi anlaşsaydı iki ay önce HP hükümetten çekilir miydi?
Başta imar planı, vatandaşlıklar, Karpaz ve İskele’de ağır suçlamalarla karşılaşan Halkın Partisi yönetimi, 6 Ekim’de ayrıldığını açıkladığı UBP-HP koalisyonuna dönmek için her nedense gün sayıyor.
UBP ile pazarlıklarda elini yükseltmek için dörtlü koalisyonla yürüttüğü 15 günlük görüşmelerden sonra istediğini almış görünüyor.
Elindeki bakanlıklara ilave olarak Maliye ve Meclis Başkanlığı’nı da isteyen HP’ye, UBP yönetimi tarafından boyun eğilirse bunun faturası ağır olacaktır.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı yüzde 5.74’lük oy oranıyla partisinin baraj problemi olduğunu net bir şekilde ortaya koyan Kudret Özersay’ın bu hükümeti yönetmesine izin verilemez.
Özersay, rant planı olarak anılan imar planındaki haksızlıklar, haksız yere iptal edilen vatandaşlıklar, Karpaz ve İskele’de mahkemelere intikal eden çok sayıda davayla eleştirilere hedef olan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı da bırakmıyor.
İlk görüşmelerde Baybars’ın İçişleri Bakanlığı’na karşı çıkan UBP yönetiminin şimdiki tavrı merakla bekleniyor.
Ancak halk Saner’i uyarıyor. “Rant değil, adil seçim hükümeti kurun” diyor.
Ersan Saner bu çağrıyı duymazsa HP’nin şu anda içinde bulunduğu bataklığa kendisi de gömülür.
HP’nin UBP’ye karşı direttiği şartlara UBP içinden de sesler yükselmeye başladı.
UBP MYK Üyesi Aydın Soyer, olası bir hükümette İçişleri Bakanı olarak Ayşegül Baybars’ın bir daha asla düşünülmemesi gerektiğini ifade etti.
Soyer bu konuda tek de değil. İskele Milletvekili Yasemin Öztürk de İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın adaletsiz uygulamalarını her fırsatta yüksek sesle dile getirmekten çekinmeyen siyasetçilerden.
Şu anda yüzde 5 oy olduğu bile tartışılan bir parti ve yöneticilerinin bu ülkeyle dalga geçmesine için verilemez. O yüzden HP’den yükselen “Hükümeti kurma görevi bize verilmeli” sözleri ciddiye bile alınamaz.
YDP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Arıklı, “Siz Ersin Tatar’ın yerinde olsaydınız görevi kime verirdiniz?” sorusuna, “HP’nin görevi alması halinde gideceği bir kapı yok. Görüşmeler süreci bunu ortaya koydu” ifadelerini kullandı.
Ne tuhaf.
2018 Ocak ayındaki seçimlerden sonra aldığı yüzde 18’lik oyla, yüzde 36 oy alan UBP’nin kahvesini bile içmeyen Özersay’ın siyasi hayatı, bugün UBP ile kuracağı hükümete bağlı.
Mesele şu.
Ersan Saner, Özersay’a o can simidini atacak mı?
Ya da Özersay kendisine atılan o can simidiyle Saner’i de bataklığı çeker mi?
Genel Başkanlık koltuğunda liderlik sınavı veren Ersan Saner, önümüzdeki birkaç gün bu sorunun yanıtını çok iyi düşünmeli. Bizden söylemesi…
Bu haber 11992 defa okunmuştur

:

:

:

: