KKTC’de halkımızın gündemi erken seçim değildir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra hükümet düştü ve yeni hükümet kurulana kadar görevi devam ettiren başbakansız bir hükümet. Kıbrıs ağızından bir söz “kırk tilki döner başında ve kuyrukları biri birine değmez” bu noktaya geldik.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra hükümet düştü ve yeni hükümet kurulana kadar görevi devam ettiren başbakansız bir hükümet. Kıbrıs ağızından bir söz “kırk tilki döner başında ve kuyrukları biri birine değmez” bu noktaya geldik.
Kurulabilecek hükümet formülleri olduğu halde hükümet kurmada çeşit türlü öneri ve formüller geliştiriliyor ancak sonuç olmuyor. Sürekli erken seçim dayatmaları ile hükümet arayışları devam ettikçe sonuç da çıkmıyor. Halkımızın gündemi erken seçim değildir. Biraz halkımız içerisine girilse ve gerçekçi bir gözlem yapıldığı zaman halkımızın beklentisi erken seçim değildir. Halkımız aynen şunu söylüyor seçim olsa ne değişecek, bazı partilerin barajı geçmeme riski var, bazıları ise 2-3 milletvekili sayılarında oynama olacaktır.
Uzun yıllardır yasal değişiklikler isteyen bir çok uygulama var, neresinde tutsak elimizde kalıyor. Halkımız hizmet bekliyor, ancak ne çalışanın nede hizmet bekleyen halkımızın kusuru var. Yasal engeller ile öteleme gerçekleşiyor, bu da halkımızı devletinden soğutuyor, gerçekler maalesef acıdır.
Gençlerimizin beklentilerini çok iyi analiz etmeliyiz, çünkü devletinden soğuyan bir gençliğimiz var, belki sayılar 10 binler değildir ancak hatırı sayılan bir kesim vardır. Erken seçim ile bu anomaliyi nasıl düzelteceksin efendiler. Her bir buçuk yılda bir seçim bıkıp usandık mı demeliyiz.
Cumhurbaşkanı seçildi, artık tüm iç hesapları keşke bir kenara bırakıp yeni yol haritamızı belirleyebilseydik ancak küçük hesaplar buna engel oluyor. 2018 deki Erken genel seçim sonuçları, gösterdi ki UBP nin olmayacağı bir hükümet modeli sıkıntılı olacaktır. Ben geçen bu iki yılın çok kaybı oldu. Ancak gerçek var ki TATAR- ÖZERSAY hükümetinin en büyük talihsizliği covit 19 salgını oldu. Tüm hesaplar alt üst oldu.
Hangi formül hesaplanırsa hesaplansın UBP siz bir hükümet modeli uygulamada sorunlar yaratacaktır. UBP genel başkan vekili ERAS SANER ikinci kez hükümet kurma görevini CB TATAR’DAN yeniden aldı. İcraat yapabileceği bir hükümet kurabilir.
Beklentimiz icraat hükümetinin kurulmasıdır, bunun imkanı da vardır. Bu kritik dönemde bir de erken seçim ile halkımız meşgul olmasın. Seçim yasasının yeniden düzenlenmesi gerekiyor, karma oy kullanımına son verilmesi gerekiyor çünkü çok oy yandı. Bunları düzenlemeden seçime gitmişiz ne değişecek.
Onun için, seçim sistemi ile ilgi yeni düzenlemeler yapılması ve gününde seçime gidilmesi şart koşulması birinci öncelik olmalı.
Kurulacak hükümetimize başarılar dileyeceğim, ancak bu hükümet kurulmaz ise de cumhurbaşkanı derhal meclisi fes etmeli ve ülkeyi seçime götürmeli, inşallah yeni kaoslar doğmaz. Son cümlem de yinede icraat hükümeti ve seçimlerin gerekli düzenlemeler olduktan sonra seçimler gününde 2023 de olmalı diyorum.
Bu haber 27872 defa okunmuştur

:

:

:

: