Yerin kulağının görevi

UBP-DP-YDP “Seçim hükümeti “ binbir zorlukla kuruldu. Kabine üyeleri Cumhurbaşkanı Sayın Tatar tarafından onaylandı.Sayın Cumhurbaşkanı Tatar ile Sayın Saner’in kabine onaylanmadan evvel bir saatlik istişarelerinde ne konuştukları basına yansıtılmadı. Ancak yerin kulağı var derler doğrudur.

UBP-DP-YDP “Seçim hükümeti “ binbir zorlukla kuruldu. Kabine üyeleri Cumhurbaşkanı Sayın Tatar tarafından onaylandı.Sayın Cumhurbaşkanı Tatar ile Sayın Saner’in kabine onaylanmadan evvel bir saatlik istişarelerinde ne konuştukları basına yansıtılmadı. Ancak yerin kulağı var derler doğrudur.
Olağanüstü Meclis Genel Kurulunda 10 Aralık 2020 de oluşturulan kabine ve HP’den ayrılan üç milletvekilinin istifalarına ilişkin tezkereleri nisap zorluğu aşıldıktan sonra okunabildi. Kim ne derse desin, rencide edilebilirsiniz, acaip davranış ve sorulardan bunalabilirsiniz,anca genç Milletvekili ve HP’den istifa eden Mesut Genç nasıl kabul edersen et ama bu ”bir anne olarak sana öğüdüm olsun oğlum, bundan sonraki yaşamında ne olur, evladın üzerine yemin verme. “ hele de siyasetin bu yalan düzeninde asla çocuğunun adını zikretme... Bilmem anlatabildim mi?
Şimdi hükümet programı Mecliste okunacak tabi vaktinde nisap sağlanması her zaman bir sorun olarak erken seçim tarihine kadar hükmünü sürdürecek. Veya bu ortaklar da anlaşamazlar ise seçim tarihi daha önceki bir tarihte öne alınabilecektir. Bu dönemde Meclis’te 12-6-3 muhalefetini de dikkate almak zorunda olan Sayın Başbakan Ersan Saner’in işi çok zor olacak. Üstesinden ancak UBP milletvekilleri ile birlikte geleceğine inanmakla beraber ona rahat gecelerinin olmayacağını da söylemekte fayda vardır.
Sayın Saner’i ve dolayısı ile UBP’ni bekleyen çözülmesi ve cevap verilmesi gereken bir çok mesele vardır. Sorular uzayıp gitmekte bir çok hadise ise çözüm beklemektedir. UBP henüz dillerde nağme olan Olağanüstü kurultayını dahi yapamamıştır. Kaldı ki Olağan Kurultayının da erken genel seçimden yani Ekim 2021’e kadar yapılması zaruriyeti vardır. Kurultaya giderken ise teşkilat yapısının seçimlerini de yapmak durumundadır. 6 İlçe ve kongreler ve Genel Başkanın seçileceği ayrıca ayni kurultayda parti meclisi üyelerinin de onbinlerce üyenin katılımı ile seçimi yapılacağı düşünülürse zaman çok dar olacaktır. Bütün bunlara ek erken genel seçim için milletvekili adaylarının sıralaması da tüm üyelerin katılımı ile diğer bir aşamada yapılması gerekendir. Çok yakın bir tarihte Meclis Genel Başkan seçimi vardır ve isteyen milletvekilleri adayları UBP içinde çoğunluktadır. Olağanüstü kurultay yapılır mı yapılmaz mı tartışmaları sürerken milletvekillerinin tek adaylı bir seçim olsun diye taahhüt verdikleri imza kağıdı bir şekilde basına servis edilmiştir.İmzaların elden ele dolaşmasını etik bulmayan bir çok vatandaş vardır. İmzalayan milletvekilinin bu imzalar kendisini bağlarken parti genel başkanı olmak için illaki milletvekili olmak şartı da yoktur.
Hükümet güven oyu alır mı ? Sorusuna cevap herhangi olağanüstü bir durum olmaz ve iktidar milletvekililerinin nisabı sağlamaları halinde, erken seçim hükümeti mecliste güven oyu alacaktır.
Şimdi ülkemizi bekleyen en önemli sorun başta sağlıkta alınması gereken önlemlerdir. Meclis Genel kurulunda bütçe yasa tasarısın aralıksız görüşme ile tamamlanması ve Aralık ayı sonuna kadar uzun sürecek oturumlarda nisabın oylamalarda sağlanabilmesi halidir. 31 Aralık 2020 tarihine kadarki mükellefiyeti olan ödemelerin yapılmasıdır ki bunlardan birisi de 13. Maaşlardır. Çarşı ve esnaf memur kadar bu ödemelerin olmasını bekleyendir. Kabinenin oluşumunda yer değişimi ile maliye bakanlığında “söz” şimdi Sayın Dursun Oğuz’a geçmiştir. Maliye bakanından beklenilen çok iş vardır. Niye Maliye Bakanının yeri değişti sorusu dillere destan olmuştur. Başbakan Sayın Ersan Saner’in kendinden önceki Başbakan Ersin Tatar’ın kabinesinin devamı diye adlandırılmaması için yer değişiklikliğini yaptığı söylemi parti üyeleri ve vatandaşlar arasında kabul görmediği bir yana “Enerjik kadro ”olsun kabinede motivasyon olsun,dediği husus da sorulara cevap olamamıştır. Fazla söze de gerek yoktur. Ne diyelim “Enerjik Kabine” hayırlara vesile olsun.

Bu haber 9979 defa okunmuştur

:

:

:

: