Ayşegül Hanım’ın planı fena bozuldu!

İçişleri eski Bakanı, HP Milletvekili Ayşegül Baybars, UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin protokolünde Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’na atıfta bulunulduğuna dikkat çekerek, UBP’nin UBP-HP hükümeti döneminde yapılaşma kural ve koşullarının biraz daha fazla esnetilmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

İçişleri eski Bakanı, HP Milletvekili Ayşegül Baybars, UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin protokolünde Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’na atıfta bulunulduğuna dikkat çekerek, UBP’nin UBP-HP hükümeti döneminde yapılaşma kural ve koşullarının biraz daha fazla esnetilmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.
Bakanlığı Kutlu Evren’e devrettikten sonra koşa koşa bir gazeteye röportaj veren Ayşegül Hanım, “Bir yandan Fasıl 96’nın bir takım revizelerle imar planına dönüşebileceği inancındaydılar. Ben bu sürenin biraz oyalamaya ve Fasıl 96’ya dönmeye yönelik olduğuna inanıyorum. Plan üzerinde çok zaman harcadık ve koalisyon ortağımızın görüşlerini almaya çalıştık ama bize hiçbir zaman somut önerilerle gelinmedi. Dolayısıyla imar planı konusunda bir isteksizlik olduğunu düşünüyorum. Tabii belli çıkar gruplarından gelen baskıların olduğunu da görüyorum. Biz birçok paydaşı bir araya getirip, çok uzun zaman çalışarak bu planı ortaya çıkardık” diye konuştu.
Başbakan Ersan Saner’in plan üzerinde çalışmaların yapıldığı dönemde söz konusu imar planının komple revizesinden yana olduğunu söylediğini belirten Baybars, “Anladığım kadarıyla bölgeye ilişkin kendi kafasında farklı bir vizyon vardı” dedi.
Baybars, Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nın tekrar tartışmaya açılmasının, bütün stratejik hedef ve vizyonlarını ellenmesi, her kurumun kendi pozisyonunu yenilemesi anlamına geldiğini vurgulayarak, “Bazı değişiklikler yapılabilir, ama umarım toplum faydası ön planda tutulur” dedi.
Bu sözlere baktığımızda şunu görüyoruz.
İsrailli şirketlere oluşturmak istediği tekelle İskele halkını isyan ettiren Ayşegül Hanım, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ersan Saner’in kararlı duruşuyla istediği operasyonu yapamadı.
İskele halkı, imar planıyla ilgili isyanına kulak veren dönemin Başbakanı Ersin Tatar’ı seçimlerde ödüllendirdi. Ersin Tatar, İskele’de attığı büyük farkla Cumhurbaşkanı oldu.
Ersan Saner de 500 milyon sterlin hak kaybına müsaade etmemek için UBP’nin oluşturduğu komisyona başkanlık etti.
Onun da yıldızı elbette rant planı olarak anılan imar planına yönelik eleştirilerle parladı.
Ayşegül Hanım’ın rant planına geçit vermedi.
İmar adaletini hiçe sayan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a kol kanat geren Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde faturayı fazlasıyla ödedi.
İskele’nin çığlığını duymazdan gelen Akıncı’ya ise halk sesini ikinci turda duyurdu. Sözün özü adaleti sağlayamayan siyasilere, halk İskele adaletini gösterdi
Bu saatten sonra yapılması gereken nettir. İmar Planı’nda bölge halkının görüşleri de dikkate alınarak, kimsenin mağdur olmadığı adil bir plan elbette yapılabilir.
İskele halkının Fasıl 96 ile sahip olduğu hakları gir gecede yok edip, İsrailli şirketlere bölge peşkeş çekilemez.
Ayşegül Hanım istediği kadar ağıtlar yakabilir. Kime ne söz verilmiş olursan olsun, yeni hükümet İsrailli şirketler kadar Kıbrıs Türkü’nün de hak ve menfaatlerini sonuna kadar koruyacaktır.
Bu haber 4138 defa okunmuştur

:

:

:

: