Kartlar dağıtıldı

Bazılarının anlamadığı ya da anlamdıramadığı bir süreçten geçiyoruz.

Bazılarının anlamadığı ya da anlamdıramadığı bir süreçten geçiyoruz. Değişen dünya ve kurulmak istenen yeni düzenin yolunda adımlar atılıyor. Dünya her geçen gün değişiyor. Elimizde telefonlar tek tuşla kapımıza telefon, çiçek, eczane , gıda ne derseniz ne düşünürseniz düşünün geliyor. Bir dijitalleşme çağını yaşıyoruz.
Bu sadece Türkiye de değil dünya da da aynı şekilde akıp gidiyor. Kısacası ticaret tekelleşmeye başlıyor.

Lakin bugün gelinen nokta sadece 2020 de başlamadı .2013 Çin halk Cumhuriyeti devlet başkanı Cinping in yaptığı açıklamada İPEK yolu projesinin dile getirmesi dünya da dengelerin değişmesini de beraberinde getirdi.65 ülkeyi başlayan bu preoje de 30 trilyon dolarlık bir ticaretten bahsediliyor.

Orta Asya – Avrasya- Avrupa – Ortadoğu ve Afrika birbirine bağlandıran bir projeden bahsediyoruz.

Pakistan’dan Sri Lanka ya oradan Suveyş hem kara da hem deniz de hem de hava da bir proje düşünün. Öyle ki İstanbul havalimanı da bu kapsamda yapıldı. Kanal İstanbul da bu kapsamda düşünülüyor…

İşte 2013… tarihinde Türkiye de olanları hatırlayın..

Gezi Eylemleri..

Memlekete verilen zararları… olan olayları.. Taksim de başlatılan sağa sola genişletilmek istenen olayları hatırlayın. 17-25 aralık operasyonları da bundan sonra geldi. KOBANİ Olayları, 15 temmuz darbe girişimi. . . vs kısacası birilerinin sinir uçlarına dokunulmuş olacak ki , ülkemiz uçurum kenarına sürüklendi.
Çin den her gelen açıklama buralar da yankı buluyordu.

Kısacası BATI Türkiye nin ÇİN ile hareket etme yetisini kaybettirmek istiyordu.
Azerbaycan yazılan zafer … Nahçıvan koridorunun açılması yeni enerji hattı oluşturulma fikri ve devamında İRAN dan gelen açıklamalar hepsi aslında birbiriyle alakalı gelişmelerdir. Türkiye bu adımları atarken ABD tabi ki sessiz kalmayacaktı. CAATSA yaptırımları ile bizlere bir ayar verilmek istenmekte. AB ülkelerinin 10 aralıkta yaptırım masasının etrafında toplanması da boşuna değil. Doğu Akdeniz çıkarlarına çomak sokan Türkiye ve Çin ile hareket eden bir Türkiye istenmemektedir. Hem dışarı da hem de içeri de tansiyon yükseltilmek istenmektedir. İçeri de CHP İYİ PARTİ DEVA GELECEK SP ve HDP hepsi AK PARTİ VE MHP KARŞISINDA birleşmiş durumdalar.

İngiliz aklı aslında Çin e destek vererek herkesin kazanmasının önünü açan gelişmeyi destekliyordu. Çin üretim yaptıkça herkes kazanacaktı. ABD nin ticaret savaşının da sebebi bu. Kaç kez yazdık hatırlaıyorum. BİDEN geldi. Ya anlaşma olacak ya da savaş… bekleyip göreceğiz.

Savaş da direk Çin e karşı ilan edilmeyecek. Ya Pakistan ya İran ya da Rusya bekleyip göreceğiz. Masa karıştı. BİDEN daha sert hamleler yapacaktır. Türkiye ye karşı da ekonomik hamleler gelebilir. Lakin kimse düşünmesin ABD bizlere karşı yaptırım kararı alamaz diye. Aktörlerin safları çoktan değişti!

Bu haber 5470 defa okunmuştur

:

:

:

: