Aylardan sonra gelen hükümet

Korona virüsü dünyada Azrail gibi dolaşıyor. Bu salgından korunmak önlemlerle mümkün. Yaşamın devamında bundan sonraki süreçte kişilerin yaşam şekillerini değiştirmek mecburiyetinde olduğunu bilmeleri gerekir.

Korona virüsü dünyada Azrail gibi dolaşıyor. Bu salgından korunmak önlemlerle mümkün. Yaşamın devamında bundan sonraki süreçte kişilerin yaşam şekillerini değiştirmek mecburiyetinde olduğunu bilmeleri gerekir.
2020 yılındaki olumsuzluklar 2021 de yaşanır mı? İyi konuşalım iyi olsun. Negatif düşünce gücü karamsarlığı çağrıştırır. Anca dünyaca ünlü kahinlerin yeniden yeni yıl için yorumlar yaptığını da okuyoruz. Kehanetlere aldırış etmemekle beraber geçmişte bahsedilen bir çok tesbitin yeni yıllarda örtüşmesi de insanoğlunun aklını karıştırıyor. Dünya genelindeki ölümlerin korkunç rakamları ile dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun haleti ruhiyesi bozulmuştur. Ülkemizde de gittikçe yerel vakalar artmakta tanış olduğumuz bildik isimleri sosyal medyadan temaslı veya korona virüsünü kapmış olmalarını görmekten büyük bir üzüntü duymaktayız. Korona aşısının bir an evvel adamıza gelmesinin beklentisi de ada halkının istekleri arasındadır.
Geçen haftaki “Meclis Genel Kurulunda“ Sağlık Bakanı Sayın Ali Pilli, kendisini temaslı olarak izole ettiğini açıklamış ve KKTC Meclis’inde nisap sağlanması hususunda Sayın Tufan Erhürman ‘dan yardım istemiştir. Gerekli insani davranışı CTP Genel Başkanı yapmıştır. Takdir etmek gerekir. Geçen hafta içinde geleneksel rutinde okunan hükümet programı kısa sürede yapılması mümkün olmayan uzun vaadleri içeren konuları özüne almıştır. Biliyorsunuz ki ilgi duymayanlar uzun yazıları dahi okumamakta ve fikrini yazıya göre değil paylaşılan görsele göre yorum yapmaktadır. Yanlış mı? Hayır doğrudur. Nedenine gelince bunalan ve ayni konulardan usanç duyanların, ayni şeylerin tekrarını okumaktan kaçınan insanımızın çoğunlukta oluşudur. Hükümet programının görüşüldüğü genel kurula nisap için gireceğini önceden açıklayan ise TDP milletvekili Sayın Zeki Çeler olmuştur. Genel kurulda ki konuşmalar uzun ve yine bildik konuların muhalefet anlayışı ile tutanaklarda kendini bulmuştur. Meclis TV izleyicilerinin kanaatine göre ayni konuların tekrarı can sıkıcıydı. Ülke halkının bu dönemde isteği geçim derdine çare olacak kararların 20-3-2, Saner hükümeti tarafından acilen alınmasıdır. Ayrıca Meclisete muhalefetin somut önerilerle eleştiri yapmasıdır. Üzülerek ifade etmek gerekirse demagoji yapmakla bir yere varılmıyor. Azınlık seçim hükümeti güven oyunu 24 kabul, 20 red ve 3 çekimser oy ile almıştır. Nihayet aylardan sonra ülkemiz bir hükümete sahip olmuştur. İcraat hükümeti kurulmamasında sorumlular ise CTP ve HP olmuştur. Başbakan Sayın Ersan Saner’i bekleyen sorunlar yumağı vardır. Ankara ziyareti ile umulan o ki mali konulara çare bulunacaktır. Bilhassa maaşlar ve 13.Maaşların ödenmesi bekleyişin ilk sırasında yer alandır. Hükümeti oluşturan koalisyon ortakları ile hükümet protokolüne sadakati de denetleyecek olan yine Başbakan Saner olacaktır. UBP Genel Başkanı olarak ayrıca erken seçime hazırlanma mükellefiyeti devam ederken parti teşkilatını UBP’sini erken seçim öncesinde olağan kurultaya hazırlamak da Genel Başkan olarak görevleri arasındadır. Başbakan Hamza Ersan Saner’e ve koalisyon ortaklarına bu zorlu dönemde başarılar dileriz. Türkiye Cumhurbaşkan yardımcısı ve Kıbrıs işleri koordinatörü Sayın Fuat Oktay’ın TBMM ‘deki net konuşması ve içeriği KKTC’de yalnız olmadığımızın teminatıdır...
Bu gün KKTC'de Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeni ile Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesinde vatanı için şehit düşenlerin anısına birçok etkinlik yapılacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, 'Geçmişini bilmeyen bir millet, geleceğine yön veremez.' Bu nedenle gelecek neslin sağlam adımlarla ileriye yürümesi için o günlerin anılması çok önemlidir.' Rum saldırılarına karşı mücadele eden, topraklarını ve Kıbrıs Türk halkını koruyan, canını bu uğurda feda eden şehitleri rahmetle ve saygıyla ve minnetle anıyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız...
Bu haber 9422 defa okunmuştur

:

:

:

: