Kongre binasına baskın

ABD’de Washington DC de Trump destekçilerinin kongre binasını basması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Bu da uluslar arası basına DARBE girişimi olarak nitelendirilerek sunuldu. Dünya basını bu olayı anı anına takip etti. Baskının olmasıyla beraber Türkiye ‘de yükselen faiz oranlarının da etkisiyle dolar 7.26 seviyelerine kadar geriledi.

ABD’de Washington DC de Trump destekçilerinin kongre binasını basması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Bu da uluslar arası basına DARBE girişimi olarak nitelendirilerek sunuldu. Dünya basını bu olayı anı anına takip etti. Baskının olmasıyla beraber Türkiye ‘de yükselen faiz oranlarının da etkisiyle dolar 7.26 seviyelerine kadar geriledi.

Doların Türkiye de etkisini bu olaydan dolayı kaybetmesi gözlerden kaçmadı. Gözlerden kaçmayan diğer konuda dış basında geçen haberlerdi. Washington Post un haberinde Dünyanın en demokratik ülkesinde özgür ve adil seçimlerin kutlanılması gerekirken, Çarşamba günü bir başkanın iki ay süresince yalanlarla kara propaganda yapmasının tahmin edilebilir sonuçlarının yaşandığı gün olarak hatırlanacak” ifadelerini kullandı.

Bu haberin arkasından THE GUARDİAN da çıkan haber de dikkat çekiciydi. Haberin başlığında TRUMP YANLISI ÇETELER diye manşet vardı. Herkes bu olayların Trump ‘ın organizasyonu olduğunun altı çizilerek dünyaya duyuruluyordu.

Alman basınında da yer alıyordu. Alman basınının dışında alman siyaseti de dış işleri bakanları tarafından abd’ye mesaj gönderiyordu. Rahatsızlık ifade ediliyordu.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron da bu olayı sert biçimde kınadıklarını ifade ediyordu. Demokrasinin gerekliliklerinin yerine getirilmesini ifade ediyordu.

Rusya medyasında da manşetler öne çıkıyordu. Kongre binasına saldırı adı altında bir manşet Rusya da bir haber kanalında gündeme geliyordu.

Tüm bunlardan sonra basına bir haber düştü. Kongre’nin yeni başkanlarını onayladığı haberi dünya ajanslarına geçildi. JOE BİDEN yeni ABD başkanı olacağını tüm dünya ya deklare edildi. Bu haberden sonra D Trump da 20 ocak da koltuk devrinin sorunsuz şekilde olacağını duyuruyordu.

ABD kongre binasına yapılan saldırı aslında empati kurursak Türkiye de TBMM ye yapılan saldırı gibi nitelendirebiliriz. 17 temmuz hain fetö girişiminde Gazi meclisimizi bombalayanların yaptıklarından bir farkı da yoktur. Lakin ABD de polis kuvvetinin sertliğinden bütün dünya haberdardır. Burada ki olayların analizinde kafamıza takılan soru şu… Bu eylemciler kongre binasına nasıl bu kadar rahat girdi? Bu eylemlerin olacağı gün gibi trump tarafından haftalar öncesinden belirtilmişken CIA ‘nin bu konuda neden bir çalışması olmamıştır. Dünya ‘nın teknolojik , askeri ve ekonomik bakımdan önde gelen ülkelerdendir.

Bu eylemin daha önceden planlandığı gün gibi ortada ama sonuç kötü bitti 4 kişi hayatını kaybetti.

ABD kongresi 200 yıl sonra ilk kez saldırıya uğradı. Seçimlerde usulsüzlük olduğu iddialarından sonra bu eylemin olması tarihi bir gelişmedir. Diğer önemli tarafıda bu bir kalkışmadır. Diğer başkanlardan George Bush bile bunu ayaklanma olarak nitelendirmiştir.

Bu olaylar yaşanırken en önemlisi ülke genelinde yağma olayları da kısa süreliğine yaşandı . Washington da belediye başkanı Çarşamba dan Perşembe 18;00 a kadar sokağa çıkma yasağı koydu. Trump’ın sosyal medya hesaplarına bloke getirilmesi de bu olayların n önemli gelişmesi olarak da yaşandı. NATO genel sekreteri olayları şoke edici olarak yorumladı. AB yüksek komiseri BORREL de demokrasi de görülmemiş bir olay olarak nitelendirdi.

Fotoğraflara bakarak tarihe tanıklık edelim...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 13303 defa okunmuştur

:

:

:

: