İKİSİ DE ADAY

UBP’de Faiz Sucuoğlu ve Hasan Taçoy aynı gün yaptıkları açıklamada genel başkanlığa aday olduklarını ilan etti.

UBP’de Faiz Sucuoğlu ve Hasan Taçoy aynı gün yaptıkları açıklamada genel başkanlığa aday olduklarını ilan etti.

3-4 ADAYLI SEÇİM OLABİLİR

UBP’nin olağan kurultayının, erken seçimden önce yapılması gerektiğine dikkat çeken Faiz Sucuoğlu, “UBP’li vekiller, kurultayın Haziran’da olması yönünde görüş belirtti, son söz Parti Meclisi’nde. Kurultay en son Kasım’da da olmazsa kayyum partiye el koyar. Çalışmalarımız aday olmam yönünde. Başka arkadaşlar da aday olmayı düşünüyor. Muhtemelen 3 ya da 4 adaylı bir seçim olacak” dedi.

SEÇİMDEN ÖNCE KURULAY

Önümüzdeki süreçte UBP’nin Genel Sekreteri olarak birini seçmesi gerektiği konusu hakkında açıklama yapan Hasan Taçoy ise Genel Sekreterliğe aday olmayacağını belirtti. Taçoy da erken seçime gidilmeden önce UBP’nin kurultayını yapması gerektiğine dikkat çekerek, “Genel Başkanlığa tekrar aday olacağım. Genel Başkan Ersan Saner’e haksızlık etmeden bu çalışmaların sürdürüleceğim” diye konuştu.

UBP’nin olağan kurultayının, erken seçimden önce yapılması gerektiğine dikkat çeken Faiz Sucuoğlu, seçimden önce yapılacak bir kurultayın, partiye artı değer kazandıracağını ifade ederek, “çalışmalarımız aday olmam yönünde. Başka arkadaşlar da aday olmayı düşünüyor. Muhtemelen 3 ya da 4 adaylı bir seçim olacak diye düşünüyorum” dedi.

Meclis Başkanlığı seçimleri konusunda konuşan Sucuoğlu, “kendisinin seçime yön verdiği” iddialarına ilişkin, “Belli bazı çevreler, ‘Faiz Bey parti içindeki en güçlü isim, o ne derse o olur’ anlamında yorumlar yapıyor. İstenilen bir şey olmadığında, ‘Faiz Bey istemedi de olmadı’ yorumları yapılıyor. Bu tabi insan psikolojisi… ‘En güçlü bizi desteklemedi, o yüzden kaybettik’ psikolojisi” ifadelerini kullandı.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ… “BENCE SORUN 3 FARKLI ADAYIN İSMİNİN GEÇMESİYDİ”

Önder Sennaroğlu’nun 26 kabul oyu ile Meclis Başkanı seçildiğini belirten Sucuoğlu, “Bu maraton bitmiş oldu” dedi, Resmiye Canaltay’ın neden seçilemediğine ilişkin şu yorumu yaptı:

“Tahmin ediyorum ki bu konuda sorun yaşanmamasının nedeni, Meclis Grubu’nda üç farklı adayın çıkması. Aday olmak isteyen arkadaşları ikna edip, seçime tek adayla gidilmesi gerekiyordu. Resmiye Hanım olgunluk gösterdi ve dünkü oylamaya katıldı. Keşke olmasaydı ama böyle bir süreç yaşandı. Nihayet güzel bir şekilde sonlandı.”

“BU KÜÇÜCÜK PARTİLERİN (YDP VE DP), UBP’Yİ SINAMAYA HAKLARI YOK”

Resmiye Canaltay’ın Meclis Başkanlığı seçimi sırasında koalisyonun diğer iki ortağı DP ve YDP’nin takındığı tavra ilişkin konuşan Sucuoğlu, “Bana göre çok büyük ayıp etmişlerdir. Bu küçücük partilerin UBP’yi sınamaya hakları yoktur. Bana göre bu çok büyük bir hakarettir. Bu durum belki de koalisyon hükümetinin yeniden değerlendirilmesine neden olacak kadar etik dışı bir durum. Bugün bunu yapan, yarın başka şeyler de yapabilir” dedi.

ERKEN SEÇİM VE KURULTAY…

Erken seçim ve UBP’nin olağan kurultayı konularında konuşan Sucuoğlu, tüzük gereğince kurultayın şart olduğunu belirterek, hükümet protokolüne göre erken seçim tarihinin Ekim ayında olduğunu anımsattı.

“UBP’Lİ VEKİLLER, KURULTAYIN HAZİRAN’DA OLMASI YÖNÜNDE GÖRÜŞ BELİRTTİ, SON SÖZ PM’DE”

UBP’li 19 vekilin, kurultayın en geç Haziran sonuna kadar yapılması yönünde görüş belirttiğini ancak kararın Parti Meclisi’nde olduğunu ifade eden Sucuoğlu, “Parti Meclisi önümüzdeki haftalarda yapacağı toplantılarda kendi kararını üretecek; Kurultay Haziran’da mı yoksa daha erken mi?” ifadelerini kullandı.

“KURULTAY SEÇİMDEN ÖNCE YAPILMALI… KASIM’DA DA OLMAZSA KAYYUM PARTİYE EL KOYAR”

Kurultayın haziran ayından sonra olmasının “çok zor” bir olasılık olduğunu vurgulayan Sucuoğlu, seçimden önce yapılacak bir kurultayın, partiye artı değer kazandıracağına dikkat çekti, en geç Kasım ayında kurultayın yapılmaması halinde, “partiye kayyumun geleceğini ve partiye el koyabileceğini” ifade ede etti.

“ERKEN SEÇİM EKİM’DEN ÖNCEYE ALINIRSA, KURULTAY SIKINTIYA GİRER”

Olağan Kurultay’da partinin yönetim kadrosunun da seçildiğini, eğer Haziran ayı içerisinde bir kurultay yapılacaksa, iki ay önceden örgüt seçimlerinin başlayacağını ifade eden Sucuoğlu, “Eğer kurultay için Haziran ayı konusunda mutabık kalınırsa, Nisan ortasında örgütsel seçimlere başlamamız gerek. Erken seçim tarihi Ekim ayından da önceye alınırsa, Olağan Kurultay tarihi sıkıntıya girer” dedi.

“KURULTAY’DA YENİDEN ADAY OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM… 3 YA DA 4 ADAYLI BİR SEÇİM OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Erken seçime ilişkin henüz net bir tarihin olmadığını, bütçe çalışmalarının tamamlanmasının ardından parti başkanlarının oturup karar üreteceğini belirten Sucuoğlu, Kurultay’da yeniden aday olup olmayacağına ilişkin soru üzerine şöyle devam etti:

“Tarih belli olsun, çalışmalarımız aday olmam yönünde. Başka arkadaşlar da aday olmayı düşünüyor. Muhtemelen 3 ya da 4 adaylı bir seçim olacak diye düşünüyorum.”'Genel Sekreterliğe aday değilim, Genel Başkanlığa adayım'


UBP Milletvekili Hasan Taçoy, Genel Sekreterliğe aday olmayacağını açıklayarak, seçime gidilmeden önce Kurultay'ın yapılması gerektiğine dikkat çekerek, Genel Başkanlığa aday olacağını açıkladı.

“GENEL SEKRETERLİĞE ADAY DEĞİLİM”

Önümüzdeki süreçte UBP’nin Genel Sekreteri olarak birini seçmesi gerektiği konusu hakkında açıklama yapan Taçoy, Genel Sekreterliğe aday olmayacağını belirtti.
Genel Başkanın kararlaştırarak yapacağını da belirten Taçoy, sekreterliğin atama yöntemiyle de yapılabileceğini veyahut seçim yöntemiyle de yapabileceğini söyledi.

“GENEL BAŞKANLIĞA ADAYIM”

Erken seçime gidilmeden önce UBP’nin kurultayını yapması gerektiğine de dikkat çeken Hasan Taçoy, Genel Başkanlığa tekrar aday olacağını, çalışmalarının bu yönde olduğunu ve şu anki Genel Başkan Ersan Saner’e haksızlık etmeden bu çalışmaların sürdürüleceğini, ancak bunları konuşma zamanı olmadığını da ifade etti.

“HÜKÜMET EDENLER HER ZAMAN HAKSIZDIR ALGISI TOPLUM İÇİNDE OLUŞTU”

Taçoy, hükümet edenlerin her zaman haksız olduğunu, doğruyu söylese bile yanlış olduğunu ifade ederek bu durumun toplum içinde oluşan bir algı olduğunu ve toplumun her zaman şüpheli baktığını aktardı.

Şu anki hükümetin kapanmaya gidilmesi halinde hesaplamalar yaparak ortaya bir plan çıkarması gerektiğine işaret eden Hasan Taçoy, “Hükümet daha kendine gelmedi. Oturacaklar, bakacaklar ellerinde avuçlarında ne varsa bakacaklar” dedi.

“MUHALEFETİN SÖYLEDİĞİ KENDİSİNE GÖRE DOĞRU”

UBP Milletvekili Hasan Taçoy, muhalefetin söylediklerinin kendisine göre doğru olduğunu ifade ederek, erken seçim tarihinin git gide yaklaştığını belirtti.

Taçoy, Meclis’teki küçük partilerin seçime gitmek istemediğini de belirterek, Başbakan Ersan Saner’in erken seçim çağrısı yapmakta haklı olduğunun da altını çizdi. Taçoy, “Muhalefetin görevi, tabi ki saldırmak. Erken seçim için yapıyor muhalefet. Şimdi şu anda bir erken seçim için Ekim ayında bir ışık yanmıştır ve ona doğru gidiliyor” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1774 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER