EĞİTİMDE İKİ SEÇENEK VAR

Ada TV’ye konuk olan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Pazartesi günü ya online ya da seyreltilmiş yüz yüze eğitime start verilecek” dedi
Ada TV’ye konuk olan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Pazartesi günü ya online ya da seyreltilmiş yüz yüze eğitime start verilecek” dedi

HAZİRANA KADAR KESİNTİSİZ

Amcaoğlu, okulların ne zaman açılacağıyla ilgili soruya, “Önümüzdeki hafta Pazartesi gününden itibaren ya seyreltilmiş yüz yüze eğitim ya da online eğitime start verilecek” dedi. Eğitimi başlatmak istediklerini vurgulayan Amcaoğlu, “Haziran ayına kadar da kesintisiz bir şekilde devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

30 BİN ÖĞRENCİ DÖNECEK

Amcaoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile gerçekleştirdiği görüşmeyi de anımsatarak, Türkiye’de bulunan 30 bin üniversite öğrencisini, ikinci dönemde ülkeye getirip, yüz yüze eğitimi başlatacaklarına inandığını ifade etti. Bakan, bununla ilgili gerekli hazırlıkların tamamlandığını da sözlerine ekledi.


Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, okulların ne zaman açılacağıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki hafta Pazartesi gününden itibaren ya seyreltilmiş yüz yüze eğitim ya da online eğitime start verilecek” dedi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, ADA TV’de katıldığı ‘Karşı Karşıya’ adlı programda, okulların ne zaman açılacağı ile ilgili yarın Üst Komite ile bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi.

Önümüzdeki hafta Pazartesi gününden itibaren eğitimi başlatmak istediklerini vurgulayan Bakan Amcaoğlu, ya seyreltilmiş yüz yüze eğitim ya da online eğitime başlanarak, Haziran ayına kadar eğitimi kesintisiz bir şekilde devam ettirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Amcaoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile gerçekleştirdiği görüşmeyi de anımsatarak, Türkiye’de bulunan 30 bin üniversite öğrencisini, ikinci dönemde ülkeye getirip, yüz yüze eğitimi başlatacaklarına inandığını ifade etti; gerekli hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Amcaoğlu, öncelikle uygulamalı fakültelerde, 2 yıllık ön lisans programlarında ve hazırlık sınıflarında öğrenim gören 17 bin 500 öğrenciden başlanarak, 30 bin öğrenciyi adaya getireceklerini ve 1 Nisan'dan itibaren yüz yüze eğitime geçilmesini hedeflediklerini aktardı.

'ÖĞRENCİLERİN 1 ŞUBAT İTİBARİYLE ADAYA GELEBİLMELERİ İÇİN ADIMLAR ATMAYA BAŞLADIK'

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş süreci hakkında yaptığı açıklamada, 'Öğrencilerin 1 Şubat itibariyle adaya gelebilmeleri için adımlar atılmaya başlandı' dedi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu ve GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, GAÜ Instagram hesabından gerçekleştirilen canlı yayında, üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu yaptığı açıklamada, Yükseköğretimin
KKTC için büyük öneme sahip olduğunu belirterek, eğitimin kalitesinin yüz yüze eğitim ile alakalıysa; bakanlık olarak üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını ifade etti. 21 üniversitenin Rektörleri ve Başbakan’ın katılımıyla yapmış oldukları toplantıda; son durumu, talep, düşünce ve yapılması gereken adımları değerlendirdiklerini belirten Amcaoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı olarak 82 bin aktif öğrencinin 40 bine yakının yurtdışında online eğitim aldığını ve hangi fakülte ve bölümlerde yüz yüze eğitime ihtiyaç olunabileceğini masaya yatırdıklarını söyledi.

AMCAOĞLU: “NİSAN’DAN İTİBAREN TAM OLARAK YÜZ YÜZE EĞİTİME KAVUŞTURMAYI PLANLIYORUZ”

“Tabii ki uygulamalı fakültelerde, iki yıllık ön lisans programlarında ve hazırlık sınıflarında okuyan ve mücbir sebeplerle adaya gelemeyen öğrencilerin, kaliteli yüz yüze eğitim için adaya gelip 1 Şubat itibari ile eğitimlerine başlayabilmeleri için adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu süreçte, Karantina ücretleri tarafımızca karşılanacaktır. Bizim yaptığımız planlamaya göre ve YÖDAK’ın yarın yapacağı toplantıdan sonra, adaya yüz yüze eğitimi tekrardan kavuşturma koşullarının ne olacağı netleşecektir. Nisan’dan itibaren tam olarak yüz yüze eğitime kavuşturmayı planlıyoruz. Konuşulan konular arasında TC öğrencilerinin ilk doz aşılarını yaptırdıktan sonra, ikinci doz aşılarının KKTC tarafından yapılması da var. Tabii ki Sağlık Bakanlığı’nın, Sayın Başbakan’ın ve TC yetkililerinin de destekleri bizim için önemlidir. Tek amacımız önce sağlık diyerek; daha sonra eğitim kalitesinin yükseğe çekilmesidir. Tüm öğrencilerimiz bizimde evladımızdır; KKTC’nin evladıdır. Bu bakış açısıyla tüm öğrencilerimize ülkemize gelin ve yüz yüze eğitim için okullarımız ile buluşun diyoruz.
Bu haber 1593 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER