ALSANCAK VE LAPTA’DA KAPANMA TARTIŞMASI

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, Lapta ve Alsancak bölgelerinde artan vaka sayıları nedeniyle her iki bölgenin de kapanması yönünde karar üretti ancak bu karar Başbakan Saner’e takıldı. Saner’in, alınan kararı veto etmesinin ardından, bazı komite üyelerinin istifa dilekçelerini yazmaya başladıkları öğrenildi.
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, Lapta ve Alsancak bölgelerinde artan vaka sayıları nedeniyle her iki bölgenin de kapanması yönünde karar üretti ancak bu karar Başbakan Saner’e takıldı. Saner’in, alınan kararı veto etmesinin ardından, bazı komite üyelerinin istifa dilekçelerini yazmaya başladıkları öğrenildi.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, “Vaka sayımız artıyor ama biz bir şey yapamıyoruz” dedi. Alsancak- Lapta’da vaka sayısının 42’ye yükseldiğini belirten Ataser, “Bakanlar Kurulu’nun bölge ile ilgili 15 günlük kapatma kararı almasının bekliyoruz. Belediye olarak tek başımıza karar veremeyiz” diye konuştu.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, Lapta ve Alsancak bölgelerinde artan vaka sayıları nedeniyle her iki bölgenin de kapanması yönünde karar üretti ancak bu karar yine Başbakan Saner’e takıldı. Saner’in, alınan kararı veto etmesinin ardından, bazı komite üyelerinin istifa dilekçelerini yazmaya başladıkları öğrenildi.

Lapta ve Alsancak bölgelerinde artan yerel vaka sayıları üzerine toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, her iki bölgede de bir süre sokağa çıkma yasağı uygulanması yönünde karar üretti.

Ancak Üst Komite’nin ürettiği bu karar, geçtiğimiz hafta olduğu gibi yine, Başbakan Ersan Saner tarafından veto edildi.
Üst Komite’deki pek çok üye son bir haftadır yaşananlardan rahatsız.

Komite’deki bazı hekimlerin, “bu, bardağı taşıran son damlaydı” diyerek, Komite’den istifa etmek üzere dilekçe hazırladıkları, bazılarının ise “artık bu komitenin toplanmasına gerek yok” diyerek tepki gösterdiği de gelen bilgiler arasında.

Anımsanacağı üzere geçtiğimiz hafta Cumartesi günü, Üst Komite, artan yerel vakaların önüne geçmek adına Ocak ayının sonuna kadar sokağa çıkma yasağı uygulanması da dahil olmak üzere bir dizi karar üretmişti.

Söz konusu kararlar, Pazar gün Başbakanlık’ta saatlerce süren toplantıların ardından iptal edilmiş; Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar yürürlüğe girmişti.


'HÜKÜMET SESİMİZİ DUYSUN!'

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Alsancak ve Lapta bölgelerinde artan vaka sayıları nedeniyle bölgesel kapanma istediklerini belirterek, konuyla ilgili hükümetle uzlaşıya varamadıklarını söyledi. 'Böyle giderse hem aç kalacağız hem de hasta olacağız' diyen Ataser, bölge halkının talebinin de 15 günlük kapanma olduğunu vurguladı.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında, ada genelinde olmayan hasta sayısının Alsancak ve Lapta bölgesinde var olduğunu belirterek, bölgesel karantina taleplerini yineledi.

'15 GÜN ÖNCE KAPANSAYDIK BU KÖTÜ GÜNLERİ GÖRMEZDİK'

Sağlığın ekonomiden önce geldiğini vurgulayan Ataser, “Bölgemizde Koronavirüs çok sayıda vatandaşımıza bulaşmış durumdadır. 15 gün önce bölgemizin erken bir kapanma sürecine girmesini talep etmiştim. 15 gün önce kapansaydık şimdi bu kötü günleri görmezdik” dedi.

Hükümetten gerekli yardımı göremediklerini dile getiren Ataser, Alsancak ve Lapta’da ciddi vaka artışı olduğunun altını çizerek, 15 günlük bölgesel kapanma ile giriş çıkışların kontrol altına alınmasını istediklerini aktardı.

'BÖLGESEL KAPANMA İSTİYORUZ'

Market ve eczanelerin açık olması kaydıyla diğer iş yerlerin 15 gün kapalı kalmasını talep eden Ataser, “15 günde bu hastalığı bölgemizden temizlememiz gerekir. Böylece tekrardan hayatımıza istediğimiz şekilde dönebiliriz” diye konuştu.
Kapanma taleplerini hükümete bugün de ilettiklerini ancak bir sonuca varamadıklarını bildiren Ataser, “Hükümet bölgede daha fazla tedbirlerin arttırılmasını istiyor. Ancak şu durumda tedbir alacak noktada değiliz. Ancak kapanırsak normal hayatımıza dönebiliriz” dedi.

'BÖYLE DEVAM EDERSE HEM AÇ KALACAĞIZ HEM HASTA OLACAĞIZ'

Böyle giderse ekonominin de daha kötüye gideceğini vurgulayan Ataser, “Önce sağlık” diyerek, “Gidişat devam ederse hem aç kalacağız, hem hasta olacağız” ifadelerini kullandı.

“Hükümet sesimizi duysun. Biz halkın sesiyiz” diyen Ataser, bölge halkının da 15 gün kapanma istediğini söyledi.

Bu haber 1693 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER