Kısıtlama tedbirlerinin gevşetilmesiyle ilgili tüm senaryolar açık

Çarşamba günü, koronavirüsün yayılmasına karşı uygulanan tüm kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda siyasi düzeyde alınacak kararlarla ilgili olası tüm senaryolar açık bulunuyor.
Çarşamba günü, koronavirüsün yayılmasına karşı uygulanan tüm kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda siyasi düzeyde alınacak kararlarla ilgili olası tüm senaryolar
açık bulunuyor.

Dün Anastasiades başkanlığında Başkanlık Sarayında yapılan toplantı çerçevesinde, epidomiyoglar 31 Ocak’tan itibaren tedbirlerin kaldırılmasıyla ilgili nihai önerilerini masaya yatırdılar. Buna göre, tedbirlerin ani bir yumuşamasının virüsün yeniden artmasına neden olacağı korkusuna dayalı olarak tüm dikkatler tedbirlerin kademeli bir şekilde gevşetilmesine odaklanılıyor.

Bunun yanı sıra, Sağlık, Maliye, Eğitim, Çalışma ve Sanayi bakanları da bir dizi toplantı gerçekleştirerek kısıtlama tedbirleri takviminin mart ayına kadar uzatılması senaryosunu görüşecekler.
Nihai öneriler çarşamba günü onay için Bakanlar Kuruluna iletilecek.
Uzmanlar Kıbrıs’ta görülen iyileşmeye rağmen, ülke epidemiyolojik açıdan büyük bir yük altında bulunmaya devam ediyor ve hastanelerdeki hasta sayısı artmaya devam ediyor.

Ayrıca, yayılmadaki artış ve AB üyesi ülkelerde yeni tür koronavirüsün saldırganca yayılımı ve aynı zamanda önümüzdeki 6 ile 12 hafta içinde üye devletlerde epidemiyolojik tabloda beklenen artış konusunda ciddi endişe dile getirildi.

Kıbrıs Rum Haber Ajansı KHA’ya ulaşan bilgilere göre, gevşemeler, Güney Kıbrıs’taki ilk dalgadan sonra, bazı ufak değişikliklerle geçen mayıs – haziran ayındaki aynı planlara dayalı olacak ve bunlar ilgili bakanlıklar tarafından sunulacak.
Uzmanlar, hükümete, karar verilecek olan her türlü gevşemenin toplu dışarı çıkışları teşvik etmemesi ne de 8998 numaraya gönderilen yazılı mesajların (sms) iptali anlamına gelmeyeceği konusunda uyararak bunun günlük bazda geçerli olması ve muhtemelen ikiden üçe artırılması konusunda uyarıda bulundular.

Bunun yanı sıra, ilk aşamada hareket kısıtlamaları ve evlerde toplantıların ve gece saat dokuzdan sonra dışarı çıkma yasağının kalması gerektiği görüşünü dile getirdiler.
Ancak öğrencilerin okullara geri dönüşü başlığı açık olmaya devam ediyor.

Hangi öğrenciler dönecek

KHA’nın elde ettiği bilgilere göre, öğrencilerin okula geri dönüşleriyle ilgili iki senaryo var; birisi öğrencilerin okullara kademeli dönüşleri, yani önce ilkokullar ve sınavlara hazırlanabilmek için lise üçüncü sınıf öğrencileri.
Ancak nihai karar Eğitim Bakanlığı tarafından alınacak.

Ticari merkezlerin açılması

Bu arada, şubat ortalarında küçük perakende ticaret mağazaları, kuaför, berber, güzellik salonlarının açılması da önerilirken büyük mağaza ve ticaret merkezlerin açılması ise ikinci aşamada bekleniyor.

Kafeterya ve restoranlar mart başında açılacak

Kafeterya, restoran, spor salonları, dans okulları ve diğer işletmeler uzmanların tavsiyesi temelinde mart ayına kadar kapalı olmaya devam edecek.
Sağlık Bakanlığının Bilimsel Danışma Heyeti Başkanı Konstantinos Tsioutis, “her türlü ani gevşemenin virüsün patlamasını getirebileceği” uyarısında bulundu ve “dolayısıyla, virüsün patlak vermemesi için tüm gevşemeler çok dikkatli yapılmalı” dedi.
Tsioutis son olarak sözlerine şöyle son verdi:
“Ne seçeceğimiz konusunda dikkatli olmalıyız, toplu toplanma alanlarının açılmasından kaçınmalıyız aynı zamanda temaslar ve hareketler kısıtlı kalmalı”.

“Danışma Heyeti sosyal ve psikolojik faktörleri ama aynı zamanda ekonomik parametreleri dikkate alsa da, buna rağmen temel düşünce kamu sağlığı, sağlık göstergelerinin iyileşmesidir ve dolayısıyla önerilerimiz bunlara dayanıyor”.
Bu haber 4408 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER