İŞÇİLER METEHAN’DA SABAHLADI

Güney'de çalışan işçiler geceyi Metehan Sınır Kapısı'nda geçirdi. Güney Kıbrıs’ta Çalışanlar Derneği üyeleri Metehan Sınır Kapısı’nda toplanarak, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin ‘istedikleri kararları’ duyurana kadar eylem yapacağını açıkladı.
Güney'de çalışan işçiler geceyi Metehan Sınır Kapısı'nda geçirdi. Güney Kıbrıs’ta Çalışanlar Derneği üyeleri Metehan Sınır Kapısı’nda toplanarak, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin ‘istedikleri kararları’ duyurana kadar eylem yapacağını açıkladı.Güney Kıbrıs’ta Çalışanlar Derneği üyeleri Metehan Sınır Kapısı’nda eylem yaptı.
Polis ekiplerinin sıkı güvenlik önlemleri aldığı eylemde, sınırlardaki kararlar nedeniyle işinden atılan işçiler kuzeyden, işlerine gidip dönüşte kuzeydeki otellerde konaklayan işçiler ise ara bölgede durarak eylem yaptı.

Eylemin, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi işçiler lehine karar alana kadar süreceği ifade ediliyor.

Elde edilen bilgilere göre Rum yönetimi, güneyden gelecek olan işçilerin ara bölgeye geçişine izin vermiyor. Kapılar kapatılmış durumda...

Kuzey'de bekleyen işçiler, ara bölgedeki 80 kadar işçiye çay ve yemek göndermek istedi ancak polis izin vermedi. Polis, işçilerin kuzeye geçmeleri halinde yemek ve su verilebileceğini ifade etti. Polisin bu açıklaması üzerine tansiyon yükseldi, işçi yakınları, 'haklarını arayan insanları açlıkla sinayazsiniz' diyerek tepki gösterdi.

İşçiler, Mağusa Akyar Kapısı'ndaki eylemlerini de sürdürdü. İşçi temsilcileri, bu akşam yetkililerin Metehan Sınır Kapısı'na gelmemesi halinde, Akyar kapısının işçiler tarafından kapatılacağı ve ara bölgede işleyenlerin geçişine işçiler tarafından izin verilmeyeceğini duyurdu.

Ara bölgedeki işçiler için kuzeyden yemek gönderildi. Ancak polis izin vermedi. İşçiler yemekleri sınır kapısı önüne bıraktı.

İşçiler, sokağa çıkma yasağının uzatılması nedeniyle kuzeydeki eylemlerini saat 21.30'da sona erdirdi.

Ara bölgedeki 80 kadar işçi ise eylemlerine devam edecek. Ara bölgedeki işçiler bugün işlerine gitmeyecek ve eylemlerini sürdürecek. Eylemin kuzeydeki bacağı bugün saat 05.30'da devam edecek.
Bu haber 1361 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER