AB'nin bencilliği - KKTC ve TC dayanışması

İlaç Firmalarına karşı AB den sert açıklamalar gelmeye devam ediyor .

İlaç Firmalarına karşı AB den sert açıklamalar gelmeye devam ediyor . Demokrasi’nin , İnsan Haklarının sözde beşiği AB’nin AstraZeneca aşısı hakkında yaptıkları açıklamalar ortada. Dünya’yı sadece AB ‘den oluştuğu fikriyle hareket eden AB’nin bu aşı hakkında ihracat kısıtlamasına gidilebileceği haberleri şuan kulislerde dönmektedir.
AB, Dünya nüfusunun sadece %5 ‘ini oluşturmaktadır. Kendi hakkından fazlasını istemektedir. Diğer ülkelere gönderilmek istenen aşılara el koyulması konusu gündemde. Hali hazırda AstraZeneca firmasının aşılarının %17 si şuan AB’ye gitmektedir.
Şirketin CEO’su AB’nin yaptıklağının hakkından fazlasını almaya yönelik hareket olarak nitelndiriyor. Şirket hakkında bazı sansasyonel haberlerde AB basını tarafından kasıtlı olarak çıkarılmaktadır. Bazı haberlerde gördüğüme göre AB dışında ki ülkelerde ki satışlardan bu firmanın daha fazla kar ettiği yönünde asılsız haberler dolaşmaktadır.
Şirket CEO’su SORİOT a göre Dünyada 7,5 milyar insanın yaşadığını anımsatan AstraZeneca CEO’su, mevcut durumda Avrupa’nın talep ettiği 100 milyon dozun çok fazla olduğunu, AB’nin hakkından fazla aşı aldığını belirtti. Soriot, AB’nin AstraZeneca ile aşı sözleşmesini çok erken yaptığı yönündeki açıklamaların da doğru olmadığını aktararak, “AstraZeneca ile sözleşmeyi İngiltere’den 3 ay sonra imzalayan AB, bu ülke ile aynı zamanda aşıya erişim talep ediyordu” ifadesini kullandı.
Kısacası CEO AB’nin sırasını beklemesini gerektiğini belirtmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün dikkatini çektiği diğer bir konu da bu yönde … Yoksul ülkelere aşıların dağıtılması konusunda dünya nın sınıfta kaldığını , bunun acilen düzeltilmesi gerektiği fikri hakim.
Küresel Aşı ve Aşılama Birliği ne göre yıl sonuna kadar 1.8 milyar aşı düşük gelirli ülkelere dağıtılması fikri hakim. Lakin AB bugün ki yaptığı eylemle hepimizin aynı gemide olduğunu unutmaktadır.
AB’nin İngiltere firması ile çekişmesi ortada iken Türkiye’nin aşı konusunda hedeflerine ulaşmakta sıkıntı çekmediğini görüyoruz. Çin’den getirilen SNOVAC firmasının aşısını TC vatandaşlarına ivedilikle uygulanmaktadır. Bunun yanında Aşı konusunda dünya da büyük sıkıntı hakim iken ANAVATAN türkiye’nin KKTC ‘yi aşı konusunda es geçmediğini görüyoruz. Hem maddi hem de manevi olarak bu süreçte KKTC ‘nin yanında olduğunu görüyoruz.
28.01.2021 sabah 09,00 da 20 bin doz aşı daha KKTC ye geliyor . Bu da şunu gösteriyor. Türkiye’nin nasıl 1963’ den bu güne kadar yanımıza olduysa bugün de yanımızda olmaya devam etmiştir. Bu da bazı kktc de ki muhalif liderlerine ders niteliğinde bir dayanışma örneği olmuştur. Rum tarafından her daim beklentileri olanların bugün acaba gözleri açıldı mı?
Hayır!
O zaman sözlerimize Avrupa ile ilgili bir İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif ERSOY’un bir şiiri ile bitirmek isterim.
Kim demiş Avrupa insanı Medeni?
Ne edep var ne haya çırılçıplak bedeni!
Eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni;
Desenize hayvanlar bizden daha medeni!

Bu haber 6461 defa okunmuştur

:

:

:

: